Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING

Πρόσφατα Θέματα

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού από Κολομβία.
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤετ 14 Σεπ 2016, 01:24 από abyssos

» Προ – παραγγελία θηρευτές
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠεμ 05 Μάης 2016, 11:58 από abyssos

» Καλό Πάσχα από την Άβυσσο
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤετ 27 Απρ 2016, 03:35 από abyssos

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού.
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠεμ 11 Φεβ 2016, 02:41 από abyssos

» ΑΒΥΣΣΟΣ Ενυδρεία - Τροπικά Ψάρια Νέες Παραλαβές
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠεμ 04 Φεβ 2016, 07:24 από abyssos

» ζητουνται red tail catfish ,giant gourami
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΔευ 04 Ιαν 2016, 07:07 από fastboy1969

» “Black Friday” στην Άβυσσο
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΔευ 30 Νοε 2015, 01:03 από abyssos

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΗΣ JUWEL
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠαρ 11 Σεπ 2015, 01:03 από abyssos

» Άβυσσος Νέα σελίδα - ηλεκτρονικό κατάστημα.
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠεμ 23 Ιουλ 2015, 02:49 από abyssos

» Πωλούνται μεγάλα και σπάνια ψάρια
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤρι 14 Ιουλ 2015, 08:31 από fastboy1969

» Κατάστημα Άβυσσος
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠεμ 26 Μαρ 2015, 05:28 από abyssos

» Προ-παραγγελία Περού
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤετ 25 Φεβ 2015, 00:14 από abyssos

» Καλή Χρονιά
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤετ 31 Δεκ 2014, 06:29 από abyssos

» Fishbay Προ-παραγγελία ψαριών κάθε εβδομάδα !
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤρι 30 Δεκ 2014, 01:10 από PredatoryFishBay

» Χαρούμενα Χριστούγεννα
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤετ 24 Δεκ 2014, 01:09 από abyssos

» Fishbay - Διαθεσιμότητα ψαριών-φυτών στο κατάστημα
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠαρ 19 Δεκ 2014, 11:13 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Προσφορές !
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΔευ 15 Δεκ 2014, 12:24 από PredatoryFishBay

» Νέα κατηγορία στο e-shop μου Ψάρια Θηρευτές
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤρι 09 Δεκ 2014, 10:27 από abyssos

» Fishbay - Προ-παραγγελία ψαριών από Γερμανία 11.2014 !
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤρι 02 Δεκ 2014, 07:50 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Παραλαβή ψαριών γλυκού νερού
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΠεμ 20 Νοε 2014, 09:54 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Έκτακτη προ-παραγγελία ψαριών από Ασία !
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 10:03 από PredatoryFishBay

» 270 Lt Iwagumi
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 03:49 από nickst

» Νέα προϊόντα - LED φωτιστικά Ledzeal
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 14:04 από abyssos

» 600 λιτρα Rio Essequibo
Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 10:02 από nickst

AMF YouTube




+13
beast
vaslag7
trian75
vasilis
Kostas
petrosarowana
nickst
kostasgold
Giorgos
thanasis76
art2000gr
dimos
Alexandros
17 απαντήσεις

    Φιλτρανση ενυδρειου

    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Κυρ 17 Νοε 2013, 00:55

    καλημέρα Δήμο.
    Ναι αυτό λέω ότι έχει τα βιολογικά μέσα στην τιμή αλλά από substrat pro έχει από ότι είδα στην εικόνα μόνο στο ένα από τα τρία καλάθια που έχει.
    Άρα γιάτι να πληρώσω για κάτι που θα μου δώσει 1/3 από βιολογικά υλικά που να αξίζουν?
    Και τα άλλα να τα πετάξω για να βάλω siporax ας πούμε?
    Παίρνω ένα άδειο ας πούμε φίλτρο και το γεμίζω εγώ βιολογικά πολύ καλύτερα θα μου βγεί.
    dimos
    dimos
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 240
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : λαμια

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από dimos Κυρ 17 Νοε 2013, 01:09

    και στο αλλο καλαθι που εχει ενα πιο τετραγωνο και αυτο βιολογικο ειναι απλα δεν εχει τοση επιφανεια αποικισης οσο το substrat
    εγω την μονη αλλαγηγ που εχω κανει στο 2073 που εχω ειναι οτι εχω βγαλει στο τελευταιο τα πλαστικα που ειχε για μηχανικη φιλτρανση και εχω βαλει μπλε σφουγγαρι
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Κυρ 17 Νοε 2013, 01:15

    δεν θα το προτιμήσω το 2075 για τον λογο που σου είπα.
    αν είμαι τυχερός και ισχύει μία προσφορά που έχει στο petcumulus τον καιρό που θα κάνω την αγορά φιλτρου είμαι οκ αλλιώς θα πάρω κανά 2080 και θα το γεμίσω siporax μα λίγο μπλε σφουγγάρι και υαλομβάβακα.
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Κυρ 17 Νοε 2013, 23:03

    για το aquael unimax 700 τι γνώμη έχετε παιδιά?το έχει κανείς?
    έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό.
    kostasgold
    kostasgold
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 496
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2013
    Ηλικία : 53
    Τόπος : Πειραιας

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από kostasgold Δευ 18 Νοε 2013, 05:42

    Oτι πληρωνεις παιρνεις
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 05:58

    επειδη ειναι στα ιδια λεφτα με το eheim 2080 για αυτο το ρωταω.
    και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο φιλτρο απλα δεν ειναι τοσο διαδεδομενο στην χωρα μας.
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από beast Δευ 18 Νοε 2013, 06:03

    nickst έγραψε:επειδη ειναι στα ιδια λεφτα με το eheim 2080 για αυτο το ρωταω.
    και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο φιλτρο απλα δεν ειναι τοσο διαδεδομενο στην χωρα μας.
    γενικα ολα τα eheim ειναι πολυ καλα δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο απο τα eheim φιλε μου
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από thanasis76 Δευ 18 Νοε 2013, 06:19

    nickst έγραψε:επειδη ειναι στα ιδια λεφτα με το eheim 2080 για αυτο το ρωταω.
    και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο φιλτρο απλα δεν ειναι τοσο διαδεδομενο στην χωρα μας.
    εμενα το φιλτρο παντος μου ειναι αγνωστο.
    κατι που δεν ειναι διαδεδομενο στην χωρα μας ισως σου δημιουργησει προβληματα, στο να βρεις κατι που θα χρειαστεις στο μελλον.
    για τα Eheim εκτως οτι δουλευουν χρονια στην Ελλαδα με τα σκατονερα μας και δεν παθαινουν τιποτα, απο θεμα ανταλλακτικων βρισκεις και στα περιπτερα που λεει ο λογος...
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 06:33

    ειναι καλα δεν λεεω αλλα ολοι αυτα προτειμαν αρα λογικο να ειναι καλα...
    αν αρχιζαν και εφερναν οι πετσοπαδες aquael φιλτρα δεν μπορουμε να ξερουμε αν δεν ξεπερνουσαν τα eheim.
    απο οσο εχω διαβασει και σε ξενα site κανεναν που ειχε aquael δεν ειχε παραπονο και ολοι τα συγκριναν με τα eheim και αρκετοι απο εξωτερικο μιλαω παντα εχουν πει οτι ειναι καλυτερα σε σχεση με τα eheim.απλα ειναι λιγο ακρα οπως αλλωστε και τα eheim.
    αν παρεις απο πετ σοπ θα βρεις οτι ανταλακτικα θες.αρκει ο πετσοπας να ενδιαφερεται και να εχει.
    ο συγκεκριμενος που ξερω εγω εχει οποια στιγμη θελησω κατι.
    οπως και πολλοι πετσοπαδες εκαναν παρα πολυ καιρο να φερουν ανταλλακτικα της eheim γιατι πολυ απλα δεν ενδιαφεροταν και δεν ειχαν φροντισει ωστε αν χρειαστει τπτ ν το εχουν αμεσα.
    εγω αυτο θα προτιμησω μαλλον.θα σας πω γνωμες οταν θα το εχω στα χερια μου παιδια.
    kostasgold
    kostasgold
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 496
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2013
    Ηλικία : 53
    Τόπος : Πειραιας

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από kostasgold Δευ 18 Νοε 2013, 06:58

    Τα ανταλλακτικα και γενικα τσ προιοντα eheih ειχαν μια παυση απλα γιατι δεν υπηρχε καινουργιος αντιπροσωπος αλλα το προβλημα λυθηκε τωρα αντιμετωπιζω προβλημα με την tetra και τις τροφες της αλλα θα βρεθει και εκει καποιος
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 07:20

    ε ναι αρα δεν το καθιστα καλο η κακο αν ενα προιον δεν βρισκεις ανταλλακτικα.
    μαλλον αν για ενα προιον θες συνεχεια ανταλλακτικα και εχουν ζητησει το καθιστας οχι τοσο καλο.οσους εχω δει με aquael φιλτρα ουτε ενας δεν ειχε παραπονα.αλλα για να μην λεω και πολλα οταν παρω θα σας πω γνωμες
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από thanasis76 Δευ 18 Νοε 2013, 07:51

    nickst έγραψε:ε ναι αρα δεν το καθιστα καλο η κακο αν ενα προιον δεν βρισκεις ανταλλακτικα.
    μαλλον αν για ενα προιον θες συνεχεια ανταλλακτικα και εχουν ζητησει το καθιστας οχι τοσο καλο.οσους εχω δει με aquael φιλτρα ουτε ενας δεν ειχε παραπονα.αλλα για να μην λεω και πολλα οταν παρω θα σας πω γνωμες
    οταν ενα προιον εχει πουλησει στην Ελλαδα 1.000.000 φιλτρα, αι εχει 100 δες μαγαζια πωλησεις, λογικο ειναι να εχει και ανταλλακτικα, και τα παντα. το να μπορει να σε εξηπηρετησει μια μαρκα οπιουδηποτε προιον δεν σημενει οτι δεν ειναι και καλο...
    αληθεια ποσους εχεις δει με aquael???? και ποσα χρονια τα δουλευουν??
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από thanasis76 Δευ 18 Νοε 2013, 07:55

    nickst έγραψε:και αρκετοι απο εξωτερικο μιλαω παντα εχουν πει οτι ειναι καλυτερα σε σχεση με τα eheim.απλα ειναι λιγο ακρα οπως αλλωστε και τα eheim.
    αν παρεις απο πετ σοπ θα βρεις οτι ανταλακτικα θες.αρκει ο πετσοπας να ενδιαφερεται και να εχει.

    εδω να σου πω οτι τα νερα που εχουν οι αλλες χωρες δεν εχουν καμια σχεση με τα νερα που εχουμε εμεις...
    οσο για τα ανταλλακτικα οι περισσοτεροι σου λενε θα στο παραγγειλω αν ζητησεις κατι για ανταλλατικο, εσυ τοτε τι θα του πεις? δωσε μου ενα φιλτρο να κανω την δουλεια μου...??
    τα φιλτρα μας ειναι η καρδια του ενυδρειου... απο λεπτομεριες μπορει μετα να τραβαμε τα μαλλια μας, προσεχε.!!!Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 977967509 Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 977967509 
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 09:21

    ναι αυτο που λες για ατ ανταλλακτικα το εχω ακουσει και για την eheim ομως να περιμενουν ανθρωποι και μηες για να παρουν μια φλατζα.δεν μου λεει κατι αυτο.
    επεισης φυσικα αν καποιοι εχουν eheim και λενε οτι ειναι καλα λογικο να παρουν και αλλα.και λογικο μια μαρκα οπως η aquael που δεν κυκλοφορει τοσο στην χωρα μας αν εχει και ιδιες σε σχεση με τα eheim να προτοιμα καποιος eheim γιατι υπαρχουν αλλοι που τα εχουν.
    δεν εχω ακουσει ομως κανεναν να πηρε aquael και να ειπε μου εβγαλε προβλημα αντιθετα με eheim εχω ακουσει πολλους.
    το συγκεκριμενο εχει 5 καδους μεσα.4 σωληνες δυο να ρουφανε και δυο να πετανε νερο και μπορεις να τοποθετησεις και UV λαμπα μεσα στο ενυδρειο...
    οπως επεισης και για το fluval fx5 που πολλοι το εχετε κραξει ναι δεν λεω εχει πολλα σφουγγαρια και στην μεση χωρα σχετικα μικρη βιολογια αλλα αν αφαιρεσεις απο ενα καλαθι το βαμβακι θα χωρεσει διπλασια βιολογικο υλικο.μου το εχει πει ανθρωπος που το εχει το συγκεκριμενο και εχει και 220 ευρο οχι 320 οπως το 2080 και χωρις υλικα μεσα.οπως λες και εσυ το φιλτρο ειναι η καρδια του ενυδρειο μας.
    dimos
    dimos
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 240
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : λαμια

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από dimos Δευ 18 Νοε 2013, 10:24

    Πάρε το aquael για να έχουμε εντυπώσεις απο πρώτο χερι
    Αν βγαλεις απί το fx5 κάποια σφουγγάρια όπως λες για να βάλεις βιολογία το μονο που θα καταφέρεις ειναι να μην εχεις μηχανική φιλτρανση
    Το οτι ακούς συνέχεια για προβλήματα απο τα eheim ακούγεται λογικό γιατί απλα οχτώ στα δέκα φίλτρα που υπαρχουν στα ενυδρεία είναι αυτής της μάρκας .....πχ ατα aquael πως να ακουσεις για προβλήματα αφού αυτά που θα υπαρχουν είναι μάλλον ελάχιστα
    kostasgold
    kostasgold
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 496
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2013
    Ηλικία : 53
    Τόπος : Πειραιας

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από kostasgold Δευ 18 Νοε 2013, 11:30

    Ωραιος ο dimos Very Happy 
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 11:37

    στο εξωτερικο δημο δεν ειναι καθολου ελαχιστα.
    μην κοιτας την ελλαδιτσα μας που αν καποιοι στηριξουν ενα μηχανημα οραμαμε ολοι εκει χωρις να κοιταξουμε τι αλλα υπαρχουν.
    και ενα σφουγγαρι να αφησεις στο fluval δεν υπαρχει προβλημα οπως λες.
    εδω τα eheim εχουν ενα λεπτο μπλε σφουγγαρακι και μου λες για μηχανικο φιλτραρισμα στο fluval με τα τερατα που εχει για σφουγγαρια περιμετρικα κιολας?
    στον ενα καδο να αφησεις μονο τα σφουγγαρια που εχει υπεραρκει πιστευω.τα αλλα να μην γελιομαστε τζαμπα υπαρχουν...ειναι λες και εχεις εσυ το 2080 και να το γεμισεις σφουγγαρια το μισο και παραπανω.δεν θα καταφερεις και τπτ πιστευω.
    να κοιταμε και λιγο εναλλακτικες λυσεις και οχι επειδη εχετε λογικα eheim να ειστε τοσο επιμονοι.
    δεν λεω αν βρω λεφτα ισως παρω το 2080 αλλα δεν ξερω θα δω.ειναι πολλα τα λεφτα για ενα αδειο φιλτρο ας χωρα και 50 λιτρα βιολογικο υλικο δεν μου λεει κατι για 600λιτρο το θελω αλλωστε στο οποιο θα γινονται και σωστες αλλαγες νερου κτλ
    dimos
    dimos
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 240
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : λαμια

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από dimos Δευ 18 Νοε 2013, 11:48

    Δεν είναι θέμα προτίμησης είναι πως δουλεύει ενα φίλτρο αν αφαιρέσεις σφουγγάρι απο εκεί που θα το βγαλεις το νέρο θα περνάει χωρίς να φιλτράρεται και θα περνάει κατευθείαν στο βιολογικό ....είναι καθαρά θέμα το πως δουλεύει το φίλτρο
    Το eheim που λες οτι έχει ενα ψιλό μπλε σφουγγαρακι δουλεύει ως εξης
    Πέφτει το νέρο εκεί γεμίζει το πρωτο κουβαδάκι με αυτό το λεπτο σφουγγαρακι όπως λες κανει διήθηση δηλαδή καιετα απί την τρυπουλα αρχίζει να κατεβαίνει προς τον πάτο του φίλτρου απο εκεί αρχίζει να ωθητε προς τα πάνω πέρνοντας διαδοχικά απο τα διαφορά καλάθια με τα υλικά φιλτρανσης ....η εμπειρία λεει οτι αυτός είναι ο αποτελεσματικότερο ε τροπος φιλτρανσης
    dimos
    dimos
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 240
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : λαμια

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από dimos Δευ 18 Νοε 2013, 11:51

    Και κάτια άλλο γιατι όταν απανταμε σε ενα θέμα πρεπει να διαβάζουμε ΟΛΑ τα ποστ και όχι αυτά που μας βολευουν
    Τι εννοώ ? Αν προσεξες είμαι ο πρώτος που έβαλε απάντηση σε αυτό το ποστ και αναφέρω οτι εγώ έχω ΤΡΙΑ 3 fluval
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 12:00

    εχω εναμιση μηνα φιλε μου που ψαχνω σχεδον 2 ωρες την ημερα διαφορα για τα φιλτρα επειδη δεν θελω να παρω καποιο και να το μετανιωσω.
    ξερω πως δουλευει το eheim εχω δει δεκαδες βιντεακια οπως και απο την εταιρια εχω διαβασει και εχω δει πολλα.
    ποια fluval εχεις?
    dimos
    dimos
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 240
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : λαμια

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από dimos Δευ 18 Νοε 2013, 12:09

    Δυο 306 και ενα 205
    Στα βιντεακια ολα καλα δείχνουν στη πράξη όμως τα πραγματα διαφέρουν και μάλιστα μετά απο λίγο καιρο που θα πρεπει ενα φίλτρο να το ανοιξεις να το καθαρίσεις να δεις πως δουλεύει στη πράξη πως σε βολευει αν έχει θόρυβο αν μπορεί να μετακινηθεί εύκολα αν έχει βολικους σωλήνες αν είναι οπτικά ωραίο ανάλογα βέβαια με τα γούστα του καθενός
    Όλα αυτά όμως έρχονται με την εμπειρία .....την οποια εμείς καταθετουμε ( όχι οτι απαραίτητα είναι και το σωστό) σε τέτοια ποστ και προσωπικά εγώ δεν εδώ καμια προθεση να λεισω κανέναν για τίποτα
    Τον ευατο μου προσπαθώ να πεισω οτι αν χρειαστω φίλτρο να μην πάρω το πιο φθηνό οπώς εκανα με τα fluval άλλα να πάρω αλλη μάρκα ( δε θα σου πω ποια ) αν και έχω ενα απο αυτή
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 12:20

    συμφωνω οτι ερχονται με την εμπειρια για αυτο και εγω στο 260λιτρο εχω κανει σαμπ και το tetra ex 600 που ειχα το εδωσα...
    για αυτο σε ρωταω για τα σφουγγαρια για να δω αν ειχες ποτε σου σαμπ για να δεις πως δουλευουν.
    εχω και εγω 3 χρονια στο χομπι δεν αρχισα τωρα.οχι οτι ειναι πολλα αλλα εχω αποκτησει αρκετα καλες γνωσεις για μενα αν και καθε μερα ζουμε για να μαθαινουμε.
    http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/@0_mall/aquastage/cabinet/filtration/4011708999530_3.jpg
    ισχυει αυτο ετσι δεν ειναι?
    εσυ πιστευεις πως ενα σφουγγαρακι 2-3 cm παχος και αλλο τοσο και λιγοτερο υαλοβαμβακα που εχει ειναι αρκετο για την μηχανικη φιλτρανση?
    για τα αλλα δεν σχολιαζω μονο το substrat pro αξιζει τα αλλα θελουν αλλαγμα με το ιδιο υλικο ειτε με siporax αν θελει καποιος να εχει βιολογια και οχι αστεια.
    για μενα δεν θεωρειται μηχανικη φιλτρανση αυτα τα σφουγγαρακια που εχουν.
    αν δεις στα fluval εχουν υπεραρκετα σφουγγαρια σε ολα και αρκετα παχια που δεν χρειαζονται σε τοση μεγαλη επειφανεια για τα ενυδρεια που προοριζονται.
    οπως και στο 2080 για 1200 λιτρα που εχει δημιουργηθει δεν ειναι καταλληλο το μηχανικο φιλτραρισμα οπως λες.
    οπως ουτε και τα 1700λ/ω.
    να τα κοιταμε ολα λιγο.
    οταν θα μου φερεις ενα φιλτρο που να λεει οτι ειναι για 600 λιτρα ας πουμε να δουλευει σε 600λιτρο με λογικα ψαρια μεσα οχι υπερβολες οπως εχουμε πολλοι και να γινονται και σωστες συντηρησεις και να μπορει να ανταπεξελθει σωστα το φιλτρο ναι να μου πεις αυτο το φιλτρο αξιζει.
    οταν ολοι μου προτεινατε το 2080 που ειναι για τα διπλασια λιτρα που θελω εγω και οχι καπιο οπως το 2075 που ειναι μεχρι 600 λιτρα αλλα εργοστασιακα με καλυπτει τι να το κανω εγω.
    το θεμα ειναι να δωσεις σωστα λεφτα και να σε ανταμειψει οχι να πληρωσεις κατι το οποιο ειναι φτιαγμενο για τα διπλασια λιτρα και να λετε ολοι σας α ειναι κορυφαια φιλτρα.
    μιλαω παντα με σωστες συντηρησεις φιλτρου και ενυδρειου οχι ανοιγμα μια φορα τον χρονο και αλλαγες νερου καθε οποτε θυμηθει ο καθενας μας ειτε αλλαγη το 10% του νερου μονο.
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Δευ 18 Νοε 2013, 12:28

    και το 2078 ειναι πολυ καλυτερο απο το 2080 οπως βλεπω
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από nickst Τρι 19 Νοε 2013, 00:31

    και το fluval fx5 επισης ειναι καλο ας το εχετε βαλει στην ακρη σαν φιλτρο.
    στο κεντρο χωραει 6 λιτρα βιολογικο υλικο οπως εψαξα.
    1 λιτρο siporax καλυπτει 200 λιτρα.(οπως και εσεις το εχετε πει)
    αρα αν βαλεις οπως ειναι κανονικα τα καλαθια γυρψ γυρω τα σφουγγαρια οπως λεει ο κατασκευαστης και στην μεση 6 λιτρα siporax γιατι να μην επαρκουν?
    δεν σας καταλαβαινω μερικες φορες.
    6 λιτρα siporax επαρκουν για 1200 λιτρα ενυδρειο.
    και εχει και πολυ λιγοτερα χρηματα το φιλτρο.
    που για να παρεις το 2080 και τα υλικα του θες πανω 400κ ευρο και με τιμες απο petcumulus αν σου βαλω απο αλλα καταστηματα ανεβαινει πολυ το ποσο.
    με την τιμη αυτην παιρνεις σχεδον 2 fluval fx5.
    καλο ειναι παιδια και σαν μεγαλυτεροι που ειστε ηλικιακα απο μενα και λογικα θα εχετε περισσοτερες γνωσεις και εμπειριες αναφερομαι στους dimos,kostasgold οταν προτεινουμε ενα φιλτρο σε καποιον να εχουμε καλυψει ολες τις πιθανες αναγκες που το θελει και για ποια χρηση το θελει για ποσα λιτρα για τι ειδων ψαρια θα μπουνε και τι ρουτινες θα γινονται στο ενυδρειο.
    παντα φιλικα τα λεω.
    και για το 2080 ακουσα παρα πολλους που το εχουν απο τον πρωτο μηνα κιολας να εχουν κανει παραπονα στην τρομπα αερα.
    εχει μια σαν σιλικονη που οταν πατας την τρομπα μετακινειται και εμποδιζει την ροη του φιλτρου.
    τι να το κανω ενα φιλτρο οποιας εταιριας και να ειναι που να μου κοστισει μια 400 ευρο και να μου βγαζει τετοια απλα προβληματα απο μια εταιρια που πολλοι την θαυμαζετε?
    εγω οχι ακομα για τον λογο που αν κατι δεν το δοκιμασω δεν μπορω να το θαυμασω. :-)

    Kostas
    Kostas
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 670
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2013
    Ηλικία : 54
    Τόπος : Αθηνα

    Φιλτρανση ενυδρειου - Σελίδα 6 Empty Απ: Φιλτρανση ενυδρειου

    Δημοσίευση από Kostas Τρι 19 Νοε 2013, 01:06

    Λοιπόν θα προσπαθήσω λίγο να σε ξεμπλοκάρω,
    Εξαρτάται πως θα στήσεις το ενυδρείο σου, τι θέλω να πω ένα ενυδρείο υποστηρίζεται και από τα φυτά του και από το υπόστρωμά του, δηλ, και τα φυτά κάνουν καλό και φιλτράρουν το νερό αλλά και το υπόστρωμα δημιουργεί κάποια βιολογία και βοηθάει στην φίλτρανση του νερού, όμως και το φίλτρο είναι ο βασικότερος παράγοντας για την σωστή λειτουργία του, συνήθως στη πορεία μας αλλάζουμε απόψεις και μας αρέσουν άλλα ψάρια ( μεγαλύτερα ενυδρεία ) από αυτά που ξεκινήσαμε και θέλουμε να βάλουμε πιο πολλά ή πιο μεγάλα τα οποία μπορεί να έχουν και πιο μεγάλες απαιτήσεις από φίλτρανση καλό είναι το φίλτρο να είναι δυνατό και από βιολογία αλλά και με μηχανική φίλτρναση, γιαυτό θα σου πρότεινα ξανά 2 φίλτρα ένα με καλή μηχανική φίλτρανση και ένα για βιολογική φίλτρανση, τώρα για την μάρκα του φίλτρου πάντα θα βρίσκεις κάποιους που είναι ευχαριστημένοι με κάποια εταιρία και κάποιους που θα είναι δυσαρεστημένοι, όλοι γράφουν τις εμπειρίες τους σε σχέση με αυτά που έχουν χρησιμοποιήσει ή έχουν ήδη, η τελική απόφαση είναι δικιά σου πάντα να ξέρεις όμως ότι οι θηρευτές θέλουν καλή φίλτρανση και από τις 2 πλευρές.
    Πάντως να ξέρεις η σωστή αρχή είναι το ήμιση της σωστής λειτουργίας του ενυδρείο το άλλο μισό είναι η συντήρησή του.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ 13 Μάης 2024, 03:23