Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING

Πρόσφατα Θέματα

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού από Κολομβία.
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤετ 14 Σεπ 2016, 01:24 από abyssos

» Προ – παραγγελία θηρευτές
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 05 Μάης 2016, 11:58 από abyssos

» Καλό Πάσχα από την Άβυσσο
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤετ 27 Απρ 2016, 03:35 από abyssos

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού.
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 11 Φεβ 2016, 02:41 από abyssos

» ΑΒΥΣΣΟΣ Ενυδρεία - Τροπικά Ψάρια Νέες Παραλαβές
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 04 Φεβ 2016, 07:24 από abyssos

» ζητουνται red tail catfish ,giant gourami
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΔευ 04 Ιαν 2016, 07:07 από fastboy1969

» “Black Friday” στην Άβυσσο
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΔευ 30 Νοε 2015, 01:03 από abyssos

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΗΣ JUWEL
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 11 Σεπ 2015, 01:03 από abyssos

» Άβυσσος Νέα σελίδα - ηλεκτρονικό κατάστημα.
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 23 Ιουλ 2015, 02:49 από abyssos

» Πωλούνται μεγάλα και σπάνια ψάρια
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤρι 14 Ιουλ 2015, 08:31 από fastboy1969

» Κατάστημα Άβυσσος
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 26 Μαρ 2015, 05:28 από abyssos

» Προ-παραγγελία Περού
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤετ 25 Φεβ 2015, 00:14 από abyssos

» Καλή Χρονιά
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤετ 31 Δεκ 2014, 06:29 από abyssos

» Fishbay Προ-παραγγελία ψαριών κάθε εβδομάδα !
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤρι 30 Δεκ 2014, 01:10 από PredatoryFishBay

» Χαρούμενα Χριστούγεννα
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤετ 24 Δεκ 2014, 01:09 από abyssos

» Fishbay - Διαθεσιμότητα ψαριών-φυτών στο κατάστημα
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠαρ 19 Δεκ 2014, 11:13 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Προσφορές !
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΔευ 15 Δεκ 2014, 12:24 από PredatoryFishBay

» Νέα κατηγορία στο e-shop μου Ψάρια Θηρευτές
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤρι 09 Δεκ 2014, 10:27 από abyssos

» Fishbay - Προ-παραγγελία ψαριών από Γερμανία 11.2014 !
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤρι 02 Δεκ 2014, 07:50 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Παραλαβή ψαριών γλυκού νερού
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΠεμ 20 Νοε 2014, 09:54 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Έκτακτη προ-παραγγελία ψαριών από Ασία !
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 10:03 από PredatoryFishBay

» 270 Lt Iwagumi
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 03:49 από nickst

» Νέα προϊόντα - LED φωτιστικά Ledzeal
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 14:04 από abyssos

» 600 λιτρα Rio Essequibo
Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 10:02 από nickst

AMF YouTube




+6
kostasgold
Alexandros
korasidikos
beast
petrosarowana
vasilis
10 απαντήσεις

    Τι τρώνε τα red belly

    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από petrosarowana Τρι 12 Νοε 2013, 07:50

    οι diy τροφες μας δινουν την δυνατοτητα να ταιζουμε τα ψαρια μας με οτι θεωρουμε καλητερο για αυτα!μπορουμε να τη φτιαχνουμε με κρεας,ψαρι,ξηρες και οτι αλλο θελουμε να ριχνουμε που βοηθανε τα ψαρια μας.Οποιος εχει το χρονο να κατσει να φτιαχνει τη δικια τοθ τροφη θα δει και καλητερα αποτελεσματα οπως ταχεια αναπτυξη και εντωνα χρωματα στα ψαρια του!
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από thanasis76 Τρι 12 Νοε 2013, 22:03

    petrosarowana έγραψε:οι diy τροφες μας δινουν την δυνατοτητα να ταιζουμε τα ψαρια μας με οτι θεωρουμε καλητερο για αυτα!μπορουμε να τη φτιαχνουμε με κρεας,ψαρι,ξηρες και οτι αλλο θελουμε να ριχνουμε που βοηθανε τα ψαρια μας.Οποιος εχει το χρονο να κατσει να φτιαχνει τη δικια τοθ τροφη θα δει και καλητερα αποτελεσματα οπως ταχεια αναπτυξη και εντωνα χρωματα στα ψαρια του!
    +1000
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 01:54

    Πιδιά για όσους ενδειαφέρονται στον Μαρινόπουλο με 2,5 ευρώ (500 γρ.) έχει κατεψυγμένη αθερίνα.
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από Alexandros Πεμ 14 Νοε 2013, 02:03

    500 gr οχι κιλο?
    Εγω την παιρνω 3 ευρω το κιλο
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 02:27

    .Εγω παιρνω την αθερίνα απο φιλο 2 ευρω το κιλο
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 03:56

    Τα 500γρ ναι, και σε προσφορά είναι μάλιστα...
    Απλά, εδω είναι ε π α ρ χ ί α , με οτι αυτό συνεπάγεται και οι επιλογές περιορισμένες.Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 51817462 
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 04:04

    Βασιλη κανε μια παρουσιαση να παρουμε ματι και εμεις
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από Alexandros Πεμ 14 Νοε 2013, 04:08

    fubu έγραψε:Βασιλη κανε μια παρουσιαση να παρουμε ματι και εμεις
    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 135049056  Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 135049056 

    Βασιλη και η Λαμια επαρχια ειναι Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 3113532094 
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 04:55

    γιατι βρε παιδια θελετε να ταιζετε στα piranhas σασ στικς?
    ειναι αγρια ζωα πιστευω και οπως ξερουμε σαρκοφαγα.
    και ενας κατοχος αυτων των ψαριων δεν πρεπει να σκεφτεται οικονομικους τροπους οπς τα στικς για τετοιου ειδους ψαρια.
    η διαθετεις γαυρο,κοτοπουλο φιλετο,μυδια κτλ κατεψυγμενα να τα ριχνεις,ειτε ζωντανα ψαρια ειτε δεν αγοραζεις αυτα τα ψαρια.
    να κοιταξουμε και λιγο τα ζωντανα και οχι να προσπαθουμε με διαφορους τροπους να τα επιβαλλουμε να φαν στικς εμποριου...
    τα δικα μου που ειχα μια φορα δοκιμασα να δωσω δεν εφαγαν στικς ετσι απο περιεργια εριξα.παντα εδινα ειτε κοτοπουλο ειτε καλαμαρακια.
    να δειξουμε λιγο και σοτυς υπολοιπους οτι πρεπει να ταιζονται σωστα τα ψαρια παντως ειδους οπως και στην φυση τους αν θελουμε να λεγομαστε σωστοι χομπιστες και να σεβομαστε το χομπι μας.
    παντα φιλικα παιδια ετσι. :-)
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 05:08

    Μα κανει καλο η τροφη του εμποριου ισα ισα του κανει καλο και εκει δειχνει την εμπειρια του ο χομπιστας το να καταφερει κατι που δεν ειναι εφυκτο
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 05:16

    Διαφωνώ κάθετα!
    Ποιός σου είπε οτι εγω δίνω στικάκια για οικονομία? (Που και έτσι να ήτανε φίλε μου, κι αυτό δεν είναι επιλήψιμο στην εποχή μας. Προταιρεότητα σε μια κρίση έχει ο άνθρωπος, κι αν αυτός δεν έχει να δώσει γάλα στα παιδιά του, θα δώσει φιλέτο κοτόπουλο, και γλώσα Νορβιγίας στα ψάρια του? Και μην μου πείς οτι, "τότε δεν πρέπει να εχει ενυδρείο"....)Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 51817462 
    Στο θέμα μας τώρα, και θα στο πω με απλά λόγια. Αυτά που θα πάρει το ψάρι απο την κατεψυγμένη, δεν θα τα πάρει απο την ξηρή. Και το αντίθετο. Το ενα συμπληρώνει το άλλο και δεν αποκαθηστά το ενα το άλλο. Οι τροφές εμπορίου εκτός των άλλων (ψάρια,μαλάκια εκχυλίσματα φυτών) είναι εμπλουτισμένες και με βιταμίνες μέταλλα και ιχνοστοιχεία για την σωστή λειτουργία του οργανισμού, σπιρουλίνα, για την αποφυγή εντερικών προβλημάτων, ασταξανθίνη, σκόρδο κτλ. απαραίτητα στην διατροφή των ψαριών.
    Κατά συνέπεια οχι μόνο δεν πρέπει να αποκλείονται αυτές οι τροφές απο το διαιτολόγιο των ψαριών μας, αλλά και επιβάλονται.
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 05:23

    vasilis έγραψε:Διαφωνώ κάθετα!
    Ποιός σου είπε οτι εγω δίνω στικάκια για οικονομία? (Που και έτσι να ήτανε φίλε μου, κι αυτό δεν είναι επιλήψιμο στην εποχή μας. Προταιρεότητα σε μια κρίση έχει ο άνθρωπος, κι αν αυτός δεν έχει να δώσει γάλα στα παιδιά του, θα δώσει φιλέτο κοτόπουλο, και γλώσα Νορβιγίας στα ψάρια του? Και μην μου πείς οτι, "τότε δεν πρέπει να εχει ενυδρείο"....)Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 51817462 
    Στο θέμα μας τώρα, και θα στο πω με απλά λόγια. Αυτά που θα πάρει το ψάρι απο την κατεψυγμένη, δεν θα τα πάρει απο την ξηρή. Και το αντίθετο. Το ενα συμπληρώνει το άλλο και δεν αποκαθηστά το ενα το άλλο. Οι τροφές εμπορίου εκτός των άλλων (ψάρια,μαλάκια εκχυλίσματα φυτών) είναι εμπλουτισμένες και με βιταμίνες μέταλλα και ιχνοστοιχεία για την σωστή λειτουργία του οργανισμού, σπιρουλίνα, για την αποφυγή εντερικών προβλημάτων, ασταξανθίνη, σκόρδο κτλ. απαραίτητα στην διατροφή των ψαριών.
    Κατά συνέπεια οχι μόνο δεν πρέπει να αποκλείονται αυτές οι τροφές απο το διαιτολόγιο των ψαριών μας, αλλά και επιβάλονται.


    Συμφωνο βασιλη
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 05:27

    ναι φυσικα και δεν θα πρεπει να εχει ενυδρειο αν δεν εχει να ταισει τα παιδια του πλακα μου κανεις?
    ε λιγο παιδια να κοιταζουμε και τα ζωντανα και οχι απλα ως χαβαλε του στυλ ενταξει μου αρεσουν τα ψαρια δινω κανα δυο τροφες και τελος ζουνε...
    αν θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι πρωτα απο ολα και χομπιστες και οχι οπως κανουν καποια ζωα ανθρωποι που λεγονται κυνηγοι και εχουν σαν χομπι να αφαιρουν ζωες ζωων ετσι απλα και χωρις να τα τρωνε ας πουμε απλα επειδη τους αρεσει να σκοτωνουν θα πρεπει να δινουμε λιγο μεγαλυτερη σημασια πιστευω σε οτι κατοικιδια εχει ο καθενας μας.
    γνωμη οχι δεν κανει καλο ενα στικς με χιλια δυο σε σκονη συμπιεσμενα στοιχεια σε σχεση με ενα καθαρο κρεας.
    και αν δεν εχει ο αλλος χρηματα για τροφες σωστες απλα δεν παιρνει το ψαρι το συγκεκριμενο.
    δεν συμφωνω με αυτο που λες.
    στην φυση ζουνε μια χαρα τα ψαρια χωρις τροφες εμποριου.
    οπως εχω διαβαζει στην φυση τρωνε και καρπους που μπορει να πεσουν απο τα δεντρα και απο εκει παιρνουν καποια ιχνοστοιχεια που τους κανουν καλο.αυτο μπορεςι να το κανεις ριχνοντας του αναλογα τροφη στο ενυδρειο και οχι σε στικς...
    δεν γινεται να συγκρινεις στικς εμποριου με κανονικες τροφες που ζουνε εδω και εκκατομυρια χρονια αυτοι οι οργανισμοι φιλε μου μην τρελαθουμε κιολας.
    αν ειναι ολοι θα παιρναμε χαπια για να ζησουμε εμποριου δεν θα τρωγαμε φαγητο που μας προσφερει η φυση οπως κρεας κτλ.
    αλλο να πεις δινω κατεψυγμενη ας βαλω και λιγο σπιρπυλινα καλο κανει και αλλο να προσπαθεις να μαθεις αυτου του ειδους τα ψαρια στικς.
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 05:30

    fubu έγραψε:Βασιλη κανε μια παρουσιαση να παρουμε ματι και εμεις
    Είμαι στην φάση της φωτογράφισης. Μέχρι στιγμής δεν εχω καταφέρει να βγάλω κάτι που να αξίζει. Και ο λόγος είναι ο εξής.
    Επειδή εχω χαμηλό φωτισμό (για να μην τρομάζουν) οι φωτο είναι σκοτινές... Ανάβω και τις υπόλοιπες λάμπες για να δώσω φως στην φωτογράφιση αλλά τότε κρύβονται τα ψάρια! Εχω αγανακτήσει...

    Αλέξανδρε, εδω είμαστε πολύ επαρχία λέμε...(12.000-13.000 πληθυσμός)
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 05:32

    γιατι σου κρυβονται τα ψαρια?εγω τα ειχα με κανονικο φως και ποτε δεν μου κρυφτηκαν...μηπως στρεσαρονται απο κατι?
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 05:50

    nickst έγραψε:ναι φυσικα και δεν θα πρεπει να εχει ενυδρειο αν δεν εχει να ταισει τα παιδια του πλακα μου κανεις?
    ε λιγο παιδια να κοιταζουμε και τα ζωντανα και οχι απλα ως χαβαλε του στυλ ενταξει μου αρεσουν τα ψαρια δινω κανα δυο τροφες και τελος ζουνε...
    αν θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι πρωτα απο ολα και χομπιστες και οχι οπως κανουν καποια ζωα ανθρωποι που λεγονται κυνηγοι και εχουν σαν χομπι να αφαιρουν ζωες ζωων ετσι απλα και χωρις να τα τρωνε ας πουμε απλα επειδη τους αρεσει να σκοτωνουν θα πρεπει να δινουμε λιγο μεγαλυτερη σημασια πιστευω σε οτι κατοικιδια εχει ο καθενας μας.
    γνωμη οχι δεν κανει καλο ενα στικς με χιλια δυο σε σκονη συμπιεσμενα στοιχεια σε σχεση με ενα καθαρο κρεας.
    και αν δεν εχει ο αλλος χρηματα για τροφες σωστες απλα δεν παιρνει το ψαρι το συγκεκριμενο.
    δεν συμφωνω με αυτο που λες.
    στην φυση ζουνε μια χαρα τα ψαρια χωρις τροφες εμποριου.
    οπως εχω διαβαζει στην φυση τρωνε και καρπους που μπορει να πεσουν απο τα δεντρα και απο εκει παιρνουν καποια ιχνοστοιχεια που τους κανουν καλο.αυτο μπορεςι να το κανεις ριχνοντας του αναλογα τροφη στο ενυδρειο και οχι σε στικς...
    δεν γινεται να συγκρινεις στικς εμποριου με κανονικες τροφες που ζουνε εδω και εκκατομυρια χρονια αυτοι οι οργανισμοι φιλε μου μην τρελαθουμε κιολας.
    αν ειναι ολοι θα παιρναμε χαπια για να ζησουμε εμποριου δεν θα τρωγαμε φαγητο που μας προσφερει η φυση οπως κρεας κτλ.
    αλλο να πεις δινω κατεψυγμενη ας βαλω και λιγο σπιρπυλινα καλο κανει και αλλο να προσπαθεις να μαθεις αυτου του ειδους τα ψαρια στικς.
    Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι που δεν θες να καταλάβεις.
    Για την κουβέντα μας όμως θα πω, οτι στην φύση το ψάρι είναι ελεύθερο να παει και να βρεί οτι αυτό θέλει.
    Σε ενα ενυδρείο όμως το πως θα ζει και το τι θα τρώει εξαρτάται απο εσένα και μόνο.
    Δεν μπορεί να φέρνει κανείς ως παράδειγμα την ζωή στην φύση, για ενα ψάρι που το έχει σε μια γυάλα 200-300 ή και 500 λίτρα. Δεν μπορεί να λέει"αυτά τρώει στο φυσικό του περιβάλλον" "αυτά"- και μόνο αυτά -θα δώσω και γω σε ενα κλειστό κύκλωμα. Μπορείς να του δώσεις τα λίτρα που έχει στην φύση? Οχι! Γιατί εδω δεν επικαλείσαι την φύση?
    Σωστός χομπίστας είναι ο ενημερωμένος χομπίστας κι αυτός που κάθεται και διβάζει ώρες ατέλειωτες προκειμένου να αποκτήσει τον τίτλο του σωστού και ευσυνείδητου χομπίστα.
    Πουθενά, οσα χρόνια ασχολούμαι με το χόμπι, δεν βρήκα πληροφορίες οτι η δεν πρέπει να ταίζονται τα ψάρια με ξηρά τροφή!!!study 
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 05:52

    nickst έγραψε:γιατι σου κρυβονται τα ψαρια?εγω τα ειχα με κανονικο φως και ποτε δεν μου κρυφτηκαν...μηπως στρεσαρονται απο κατι?
    Είναι στην προσαρμογή ακόμα θέλω να πιστεύω.
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 06:01

    nickst έγραψε:ναι φυσικα και δεν θα πρεπει να εχει ενυδρειο αν δεν εχει να ταισει τα παιδια του πλακα μου κανεις?
    ε λιγο παιδια να κοιταζουμε και τα ζωντανα και οχι απλα ως χαβαλε του στυλ ενταξει μου αρεσουν τα ψαρια δινω κανα δυο τροφες και τελος ζουνε...
    αν θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι πρωτα απο ολα και χομπιστες και οχι οπως κανουν καποια ζωα ανθρωποι που λεγονται κυνηγοι και εχουν σαν χομπι να αφαιρουν ζωες ζωων ετσι απλα και χωρις να τα τρωνε ας πουμε απλα επειδη τους αρεσει να σκοτωνουν θα πρεπει να δινουμε λιγο μεγαλυτερη σημασια πιστευω σε οτι κατοικιδια εχει ο καθενας μας.
    γνωμη οχι δεν κανει καλο ενα στικς με χιλια δυο σε σκονη συμπιεσμενα στοιχεια σε σχεση με ενα καθαρο κρεας.
    και αν δεν εχει ο αλλος χρηματα για τροφες σωστες απλα δεν παιρνει το ψαρι το συγκεκριμενο.
    δεν συμφωνω με αυτο που λες.
    στην φυση ζουνε μια χαρα τα ψαρια χωρις τροφες εμποριου.
    οπως εχω διαβαζει στην φυση τρωνε και καρπους που μπορει να πεσουν απο τα δεντρα και απο εκει παιρνουν καποια ιχνοστοιχεια που τους κανουν καλο.αυτο μπορεςι να το κανεις ριχνοντας του αναλογα τροφη στο ενυδρειο και οχι σε στικς...
    δεν γινεται να συγκρινεις στικς εμποριου με κανονικες τροφες που ζουνε εδω και εκκατομυρια χρονια αυτοι οι οργανισμοι φιλε μου μην τρελαθουμε κιολας.
    αν ειναι ολοι θα παιρναμε χαπια για να ζησουμε εμποριου δεν θα τρωγαμε φαγητο που μας προσφερει η φυση οπως κρεας κτλ.
    αλλο να πεις δινω κατεψυγμενη ας βαλω και λιγο σπιρπυλινα καλο κανει και αλλο να προσπαθεις να μαθεις αυτου του ειδους τα ψαρια στικς.
    ολα τα ψαρια εχουν μεγαλες απετυσησεις μεχρι και τα goldfish αν θες να λεγεσαι χομπιστας πρεπει να κανεις τα παντα για τα ψαρια που εχεις και δεν ειναι δινω δυο τροφες και τελοςEvil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad 
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 06:12

    μισο παιδια αυτα που ειπα τα ειπα για τα πιρανχας red belly.δεν ανεφερα τα στικς για τα υπολοιπα ψαρια.
    εχουν βγει και στικς που ειναι για σαλαχια και ειναι κορυφαια.....αυτο που λες για τα λιτρα μια χαρα ειναι....για αυτο αλλωστε και καθε ψαρι απαιτει και καποια λιτρα για να ζησει σωστα και ευτυχισμενα αλλιως αν ηταν ολοι θα ειχαμε σε 200 λιτρα 5 παγκασιους...και στην φυση μπορει να πανε οπου θελουν αλλα υπαρχουν και θηρευτες και αλλα χιλια δυο...αλλο θεμα αυτο ας μην το συζητησουμε.
    για τα πιρανχας το ξαναλεω μιλαω στο θεμα τροφης και επειδη ναι εχω καθησει και εγω ατελειωτες ωρες να διαβαζω για [ιρανχας πριν τα αγορασω και γενικα επειδη εχω τρελα με τα πριναχας απο μικρος χωρις καν να ξερω οτι υπαρχουν σε ενυδρεια σε χομπιστες κανεναν εμπειρο σε αυτο το ειδος δεν εχω δει να προτεινει στικς για τα συγκεκριμενα.ολοι λενε με κρεας να ταιζονται οπως και στην φυση και αν θελουμε να τα ριξουμε και λιγο πρασινο για να παρουν και τα υπολοιπα ιχνοστοιχεια με βαση τον τροπο που ζουνε ελευθερα.
    και ολοι οι οργανισμοι ειτε ειναι ψαρι ειτε φιδι κτλ οι τροφες και τα προφιλ τους γενικα για χομπιστες εχουν βγει με βαση να ζουνε οσο πιο υπεροχα και ομορφα γινεται στα χερια μας και να ταιζονται σωστα και πολλες φορες 100 φορες καλυτερα απο οτι στο φυσικο τους περιβαλλον.
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 06:15

    εννοειτσι φιλε μου ολα τα εχουν μεγαλες απαιτησεις....
    στο 260 λιτρο τωρα εχω γκαπυ μεσα....και ειναι βασιλιαδες αν σου λεει κατι αυτο...
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 06:26

    φιλε φερε κανενα γκαπυ απο εδω Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 4274790710 Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 591365235 
    vasilis
    vasilis
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 233
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από vasilis Πεμ 14 Νοε 2013, 06:26

    nickst έγραψε:
    .... οχι δεν κανει καλο ενα στικς με χιλια δυο σε σκονη συμπιεσμενα στοιχεια σε σχεση με ενα καθαρο κρεας.

    στην φυση ζουνε μια χαρα τα ψαρια χωρις τροφες εμποριου.

    αυτο μπορεςι να το κανεις ριχνοντας του αναλογα τροφη στο ενυδρειο και οχι σε στικς...

    δεν γινεται να συγκρινεις στικς εμποριου με κανονικες τροφες που ζουνε εδω και εκκατομυρια χρονια αυτοι οι οργανισμοι φιλε μου μην τρελαθουμε κιολας.

    .
    Οκ, οι τροφές εμπορίου είναι κακές μόνο για τα red.
    Ουδέν σχόλιο...Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 1389844971 
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 06:35

    Εχει υπαρξει τροφη εμποριου σε μορφη στικς για πιρανχας?γιατι σε βλεπω πολυ σιγουρο για αυτα τα ψαρια και ενω απο οτι ξερω τα ειχες χρονια δεν σε βλεπω να εχεις βρει μια σωστη λυση στην διατροφη τους δινοντας τα συγκεκριμενα στικς εμποριου....
    εχεις μιλησει με κανεναν απο εξωτερικο ας που σε φορουμ που να εχει χρονια και τρομερα πιρανχας απο αναπτυξη κτλ για να δεις τι πρεπει να τρωνε που σε συγκριση με εμας εχουμε πολυ λιγες γνωσεις σε σχεση με αυτους ?
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από beast Πεμ 14 Νοε 2013, 06:35

    φιλε μου η τροφη του εμποριου προσφερει καποια συστατικα που το κρεας και κ.τ.λ δεν μπορει να τα προσφερει και αποκλειεται εσυ η ο καθενας μας να δινουμε το εκατο τις εκατο στα ψαρια μας γιατι πρεπει να κανεις μια δουλεια μονο για τα ψαρια
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Τι τρώνε τα red belly - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι τρώνε τα red belly

    Δημοσίευση από nickst Πεμ 14 Νοε 2013, 06:42

    αν ενας χομπιστας δινει διαφορα ειδη κρεατος στα πιρανχας και ας πουμε βαζει και μεσα βρασμενο αρακα ειτε καποιο αλλο πρασινο ειτε σκονη σπιρουλινας,φρουτο δεν ξερω εγω τι μια τροφη τι παραπανω μπορει να προσφερει?
    μου λετε δλδ με βαση αυτα οτι και εμεις οι ανθρωποι οι χυμοι ας πουμε που πινουμε ειναι καλυτερα και μας προσφερουν συσταστικα παρα να φας ενα μηλο και ενα φρουτο?
    στην φυση τι τρωνε συγκεκριμενα ξερει κανεις?

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ 19 Μάης 2024, 02:22