Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING

Πρόσφατα Θέματα

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού από Κολομβία.
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤετ 14 Σεπ 2016, 01:24 από abyssos

» Προ – παραγγελία θηρευτές
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 05 Μάης 2016, 11:58 από abyssos

» Καλό Πάσχα από την Άβυσσο
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤετ 27 Απρ 2016, 03:35 από abyssos

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού.
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 11 Φεβ 2016, 02:41 από abyssos

» ΑΒΥΣΣΟΣ Ενυδρεία - Τροπικά Ψάρια Νέες Παραλαβές
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 04 Φεβ 2016, 07:24 από abyssos

» ζητουνται red tail catfish ,giant gourami
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΔευ 04 Ιαν 2016, 07:07 από fastboy1969

» “Black Friday” στην Άβυσσο
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2015, 01:03 από abyssos

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΗΣ JUWEL
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 11 Σεπ 2015, 01:03 από abyssos

» Άβυσσος Νέα σελίδα - ηλεκτρονικό κατάστημα.
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 23 Ιουλ 2015, 02:49 από abyssos

» Πωλούνται μεγάλα και σπάνια ψάρια
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤρι 14 Ιουλ 2015, 08:31 από fastboy1969

» Κατάστημα Άβυσσος
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 26 Μαρ 2015, 05:28 από abyssos

» Προ-παραγγελία Περού
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Φεβ 2015, 00:14 από abyssos

» Καλή Χρονιά
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤετ 31 Δεκ 2014, 06:29 από abyssos

» Fishbay Προ-παραγγελία ψαριών κάθε εβδομάδα !
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤρι 30 Δεκ 2014, 01:10 από PredatoryFishBay

» Χαρούμενα Χριστούγεννα
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤετ 24 Δεκ 2014, 01:09 από abyssos

» Fishbay - Διαθεσιμότητα ψαριών-φυτών στο κατάστημα
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Δεκ 2014, 11:13 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Προσφορές !
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΔευ 15 Δεκ 2014, 12:24 από PredatoryFishBay

» Νέα κατηγορία στο e-shop μου Ψάρια Θηρευτές
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤρι 09 Δεκ 2014, 10:27 από abyssos

» Fishbay - Προ-παραγγελία ψαριών από Γερμανία 11.2014 !
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤρι 02 Δεκ 2014, 07:50 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Παραλαβή ψαριών γλυκού νερού
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 20 Νοε 2014, 09:54 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Έκτακτη προ-παραγγελία ψαριών από Ασία !
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 10:03 από PredatoryFishBay

» 270 Lt Iwagumi
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 03:49 από nickst

» Νέα προϊόντα - LED φωτιστικά Ledzeal
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 14:04 από abyssos

» 600 λιτρα Rio Essequibo
Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 10:02 από nickst

AMF YouTube




+7
dimitris
petrosarowana
Kostas
kostasgold
rathion76
beast
Alexandros
11 απαντήσεις

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από beast Κυρ 19 Ιαν 2014, 07:57

    τοση ωρα απλα δεν εχεις τρανταχτα επιχειρηματα για το ενυδρειο λες με λιγα λογια οτι σε συμφερει η σου τα εχουν πει αλλοι και δεν ειναι μονο ο αγγελος οπου φτιαχνει ενυδρεια ειναι και αλλοι study και τωρα σου φταινε οι διαχειριστες του φορουμ .....εελεοςςςςςς

    korasidikos
    korasidikos
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 202
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2013
    Ηλικία : 57
    Τόπος : αθηνα-κεντρο

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από korasidikos Κυρ 19 Ιαν 2014, 09:47

    παιδιά εδώ μέχρι και το κουτί παραπληροφόρησης που λέγεται tv προσανατολίζεται εδώ και καιρό στο 3D,συζητάμε για ενυδρεία με μια πλευρά θέασης!!!πιστεύω το γυάλινο κλασικό ενυδρείο δεν μπορεί να αντικατασταθεί με κάτι αλλο οπως το ξύλινο! Twisted Evil 
    rathion76
    rathion76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013
    Ηλικία : 48
    Τόπος : Π.ΦΑΛΗΡΟ

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από rathion76 Κυρ 19 Ιαν 2014, 10:34

    αρχικα δεν βλεπω καθολου ξυλινα να ειναι εδω.δε θελω να πεισω οτι το ξυλινο ειναι καλυτερο,αλλα ειναι μια ακομα λυση,κυριως οταν τα λίτρα είναι πολλα.λεω τα πραγματα οπως ειναι.αρεσει δεν αρεσει σε καποιους , τα ενυδρεια γινονται παγκοσμίως και με άλλα υλικά,υπάρχουν διάφορες επιλογές.δεν ειναι ποιος μου φταιει ,ειναι να βλέπω ανακρίβιες και παραπληροφόρηση.
    καθε ενυδρειο ειναι ρισκο αν το κανει καποιος που δεν ξερει η ειναι αβεβαιος.δεν ειναι ρισκο πχ το ξυλινο ή το γυαλινο απο μονα τους.

    λεω συνοπτικα γιατι καποιος μπορει να κινηθει σε ξυλινο για να σας διευκολυνω

    -για πολλα λιτρα ,γυρω 1.000 κ πανω , πολυ πιο οικονομικο.
    -πολυ πιο ελαφρυ(πολυ ευκολοτερη μεταφορα,λιγοτερη καταπονηση χωρου,λιγοτερο κοστος μεταφοράς)περιπου 1/3 βαρους γυαλινου,ισως κ πιο λιγο πιο κατω
    -σημαντικοτατα καλυτερη θερμομόνωση(τεράστια διαφορά)300watt για 2.000 λιτρα,εχω δει μετρησεις-πολυ μεγαλο οφελος
    -περισσοτερες δικλειδες ασφαλειας για διαρροη (περισσοτερα υλικα ,με σωστη εφαρμογή)
    -αντεχει περισσοτερο σε χτυπηματα,εσωτερικα κ εξωτερικα κ διορθωνεται ευκολοτερα(σπασει ο διαολος το ποδαρι του).χτυπηθει ,γρατζουνιστει γυαλινο απο εξω,κλαμα,ξυλινο φτιαχνεται πολυ ευκολα,περα απο οθονη.μεσα γυαλινα σπανε πχ με πετρες ευκολα,ξυλινο οχι.
    -ποικιλια χρωματισμου μεσα κ έξω,εξωτερικα αλλαζει η εμφανιση κ στην πορεια.

    καποιος ισως μπορει να το κανει κ μονος του,δεν ειναι ευκολο κ απλό.
    ετσι ειναι τα πράγματα.σε αλλους αρεσει ,σε αλλους οχι.υπαρχουν ομως.


    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από Alexandros Κυρ 19 Ιαν 2014, 11:35

    Το οτι δεν μας αρεσει ενα ξυλινο ενυδρειο δεν σημαινει οτι λεμε ανακριβειες η οτι παραπληροφορουμε τον κοσμο
    Σε οσους αρεσουν τα ξυλινα ενυδρεια μπορουν να παρουν εαν θελουν
    Σε εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν, δεν τα εμπιστευομαι και γι αυτο δεν εχω

    Επισης να πω οτι το θεωρω πολυ δυσκολο να κανει καποιος μονος του ενα ξυλινο ενυδρειο και θεωρω το ποιο δυσκολο κοματι στην κατασκευη,την μονωση
    Εχω δει project που ξεκινησαν κι εμειναν στη μεση,καποια αλλα προσπαθησαν να τελειωσουν και δεν τα καταφεραν ποτε,κι εχω δει και κατασκευες που τελειωσαν και μετα ειχαν προβλημα


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Alexandros στις Κυρ 19 Ιαν 2014, 11:46, 1 φορά
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από beast Κυρ 19 Ιαν 2014, 11:42

    και επειδη δεν εχει εδω δεν παει να πει οτι δεν ξερουμε και .....καιδευτερον μιλας με ανθρωπους που ασχολούνται χρονια με θηρευτες και οχι μονο.... και δεν μπορεις να απαξιώνεις τον καθενα και την γνωμη του για νατα λενε παει να πει οτι ξερουν!!!!!
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από thanasis76 Κυρ 19 Ιαν 2014, 13:49

    Alexandros έγραψε:Πες μου ενα επιχειρημα γιατι να προτιμησω ενα ξυλινο ενυδρειο?

    Tο ενυδρειο που βλεπετε πιο κατω αν δειτε στις φωτο φτιαχτηκε το 2010. ειναι ξυλινο και τρεχει ακομη και τωρα στο σπιτι.
    το ενυδρειο φυσικα δεν ειναι ουτε κασονι ουτε τιποτα. ειναι ενα σαλονατο ενυδρειο.
    το ενυδρειο ειναι 1000 λιτρα και μεταφερθηκε απο εμενα και ενα φιλο μου κατι που σημαινει οτι το βαρος του ειναι της πλακας.
    η θερμανση του βασιζεται σε 400 watt. οι θερμαντηρες δουλευουν ελαχιστα οποτε ειναι πολυ οικονομικο στο ρευμα.
    το κοστος για ολο το ενυδρειο ηταν οσο κοστισε μονο το εμπρος τζαμι... αρα μιλαμε οτι το ενυδρειο κοστιζει το 1/5 απο οτι θα κοστιζε αν ηταν απο γυαλι..
    νομιζω οτι ολα αυτα ειναι αρκετα για να διαλεξει καποιος ξυλινο ενυδρειο.
    αν καποιος - καποιοι δεν τα γουσταρουν η τα φοβουνται, αυτο ειναι αλλο θεμα. αλλα νομιζω οτι τα νουμερα παραπανω και ο χρονος που δουλευει μιλανε απο μονα τους...


    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 10

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 005


    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 018




    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από Alexandros Κυρ 19 Ιαν 2014, 13:53

    Αυτα δεν τα θεωρω επιχειρηματα Θαναση για να βαλω σπιτι μου ενα τετοιο ενυδρειο που βλεπω στις φωτογραφιες
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από thanasis76 Κυρ 19 Ιαν 2014, 13:57

    Alexandros έγραψε:Αυτα δεν τα θεωρω επιχειρηματα Θαναση για να βαλω σπιτι μου ενα τετοιο ενυδρειο που βλεπω στις φωτογραφιες

    ο καθενας σπιτι του και με τα γουστα του σιγουρα κανει οτι θελει και σε αυτο συμφωνω.
    αλλα οταν μιλαμε για τρελη διαφορα χρηματων για ενα ενυδρειο τοτε νομιζω πως ειναι πολυ καλα τα επιχειρηματα.
    ολοι που φτιαχνουμε μεγαλα ενυδρεια, λεμε τα τζαμια κανουν τοσο και τρεμουμε....
    λεμε για θερμανση θελει τοσα watt και μας πιανει πονοκεφαλος οταν ερχετε ο λογαριασμος...
    τα επιχειρηματα που εγραψα ειναι σωστα. το οτι ειναι δικαιομα του καθενος να βαλει οτι ενυδρειο θελει σπιτι του, αυτο ειναι ακομη πιο σωστο...
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από Alexandros Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:00

    Για ποση διαφορα μιλαμε τωρα στο λογαριασμο της δεη?
    Περιπου 20 ευρω το μηνα?
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από thanasis76 Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:05

    Alexandros έγραψε:Για ποση διαφορα μιλαμε τωρα στο λογαριασμο της δεη?
    Περιπου 20 ευρω το μηνα?

    δεν ειχα ποτε γυαλινο 1000αρι για να ξερω.
    αν παντος υπολογησεις οτι ενα 1000αρι ενυδρειο θελει γυρο στα 1000 watt θερμανση και ισως αναβουν συνεχεια,
    τα 400 watt που εχω εγω και αναβουν μια στο τοσο ειναι μεγαλη διαφορα.
    επισης ειναι μεγαλη και η διαφορα στην κατασκευη...
    τρελες τιμες τα τζαμια για 1000 λιτρα ενυδρειο. και ειδικα αν δεν εισαι Αθηνα και εισαι απο επαρχεια εκει να δεις...
    Αλεξανδρε δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.
    απλα επιδη ειδα οτι το θεμα τραβιξε , θεωρησα καλο να βαλω το ενυδρειο μου που τρεχει 3 χρονια κοντα χωρις κανενα προβλημα και να πω τα θετικα που εχω συναντησει οσο το εχω ...
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από Alexandros Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:08

    Εχεις κι αλλο ξυλινο ενυδρειο?
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από thanasis76 Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:13

    Alexandros έγραψε:Εχεις κι αλλο ξυλινο ενυδρειο?

    οχι τωρα εχω ενα μπετενιο...
    kostasgold
    kostasgold
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 496
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2013
    Ηλικία : 53
    Τόπος : Πειραιας

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από kostasgold Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:15

    Κατσε γιατι θα τρελαθω . Λες υπαρχει αγνοια σε σημειο που γινεται επικινδυνη, για ποιον για μενα που εκφραζω την αποψη μου? δηλ. με το ετσι θελω να μου αρεσουν , επικινδυνη σε τι? δεν ξερω τι συμφερον εχεις αλλα ουτε και με ενδιαφερει αλλα να με πεισεις οτι πρεπει να μου αρεσουν τα ξυλινα το θεωρω εντελως παραλογο
    αναφερομαι στον rathion76


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την kostasgold στις Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:18, 1 φορά
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από Alexandros Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:16

    Θυμαμαι που ειχες καποιο προβλημα σε καποιο ξυλινο γι αυτο σου το λεω και να πω την αληθεια απο τοτε ειχα αρχισει να τα φοβαμαι τα ξυλινα
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από thanasis76 Κυρ 19 Ιαν 2014, 14:23

    Alexandros έγραψε:Θυμαμαι που ειχες καποιο προβλημα σε καποιο ξυλινο γι αυτο σου το λεω και να πω την αληθεια απο τοτε ειχα αρχισει να τα φοβαμαι τα ξυλινα

    AA ναι ειχα ενα προβλημα στο δευτερο που εφτιαξα και εγινε γιατι νομιζοντας οτι επιδη εφτιαξα ενα εγινα μαστορας δεν το προσεξα οσο επρεπε και σε καποιο σημειο ειχα μια υπονια υγρασιας... ψηλα στο ενυδρειο...
    και πανω που ετοιμαζομουν να το επισκευασω με παροτρινε η γυναικα μου να φτιαξουμε ενα πολυ μεγαλο, και τοτε πηγα σε μπετον.
    το λαθος ηταν δικο μου και μπορει να γινει σε οποιοδηποτε υλικο κατασκευης ενυδρειου.
    εγω μεχρι 2000-3000 λιτρα θα πηγαινε με κλειστα ματια σε ξυλινο....
    απο εκει και πανω λογο μεγαλου κοστους για ξυλα θα πηγαινα σε μπετον...
    ΑΛΛΑ.... αν ειχα χρηματα για ξυλα...ακομη και 10.000 ενυδρειο να εκανα θα το εκανα με ξυλα...!!!!!!
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από beast Δευ 20 Ιαν 2014, 01:56

    σοστα ολα αυτα......thanasis76 αλα οφιλος...rathion76 στο τελος θα μας πει και αμπαλους και εχει γνωμη χωρις να ξερει περιμενω τα επιχειρηματα ακομα?? και ασε το βαρος πάλη  Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 1436508869 
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από thanasis76 Δευ 20 Ιαν 2014, 04:59

    beast έγραψε:σοστα ολα αυτα......thanasis76 αλα οφιλος...rathion76 στο τελος θα μας πει και αμπαλους και εχει  γνωμη χωρις να ξερει περιμενω τα επιχειρηματα ακομα?? και ασε το βαρος πάλη  Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 1436508869 

    εγω ανεφερα την αποψη μου επιδη τα εχω ζησει και κατασκευαστικα και λειτουργικα...
    στην κοντρα σας εμεινα απον... Razz Razz οσο για το βαρος να πω μονο οτι σε μια μεγαλη κατασκευη παιζει κι αυτο το ρολο του. ναι μες το ακουμπαμε καπου και τελος, αλλα σπιτι με σπιτι εχει διαφορα. αλλο ισογειο, αλλο οροφος, αλλο μπετον πατωμα , αλλο ξυλινο... Very Happy Very Happy 
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από beast Δευ 20 Ιαν 2014, 05:10

    δεν ειναι καμια κοντρα.Shocked .. εγω μεχρι στιγμης εχω φτιαξει 2 σε κατι φιλους  και έχω αποψσι!!!! ο φιλος ομως του  ειπαν και τα λεει και περιμενω τα επιχειρηματα του....thanasis76 καλα εκανες και ειπες την εμπειρια σου δεν ειναι κακο... ισα ισα που βοηθαει να μην κανουμε τα ιδια λαθη  Twisted Evil Twisted Evil
    rathion76
    rathion76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013
    Ηλικία : 48
    Τόπος : Π.ΦΑΛΗΡΟ

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από rathion76 Δευ 20 Ιαν 2014, 12:32

    γιατι συνεχίζεις να αναφέρεις οτι δεν εχω επιχειρηματα και πως λεω ότι μου λένε , ενω δεν ισχύουν ?
    βαλτός δεν είμαι.εχω δει ξυλινα από κοντα κ ξερω λεπτομέρειες κ εχω συζητησει πολύ με καποιον που τα φτιαχνει και μπορώ να κρινω.αν εσυ δεν δεχεσαι κατι ,αυτο ειναι αλλο θεμα.τα οφελη του ξυλινου ειναι υπαρκτα,αποδεδειγμενα παγκοσμιως και σημαντικα,αρκει να γινει σωστή κατασκευή.απο κει κ πέρα ο καθενας επιλεγει αν θα τα προτιμησει,ειναι απλό.
    beast
    beast
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1326
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
    Ηλικία : 37
    Τόπος : ano liosia

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από beast Δευ 20 Ιαν 2014, 13:58

    απλα λεω οτι δεν ειναι επιχειρηματα αυτα να με κανουν να παρω τετοιο ενυδρειο!!!!!
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από petrosarowana Δευ 20 Ιαν 2014, 14:09

    thanasis76 έγραψε:
    Alexandros έγραψε:Για ποση διαφορα μιλαμε τωρα στο λογαριασμο της δεη?
    Περιπου 20 ευρω το μηνα?

    δεν ειχα ποτε γυαλινο 1000αρι για να ξερω.
    αν παντος υπολογησεις οτι ενα 1000αρι ενυδρειο θελει γυρο στα 1000 watt θερμανση και ισως αναβουν συνεχεια,
    τα 400 watt που εχω εγω και αναβουν μια στο τοσο ειναι μεγαλη διαφορα.
    επισης ειναι μεγαλη και η διαφορα στην κατασκευη...
    τρελες τιμες τα τζαμια για 1000 λιτρα ενυδρειο. και ειδικα αν δεν εισαι Αθηνα και εισαι απο επαρχεια εκει να δεις...
    Αλεξανδρε δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.
    απλα επιδη ειδα οτι το θεμα τραβιξε , θεωρησα καλο να βαλω το ενυδρειο μου που τρεχει 3 χρονια κοντα χωρις κανενα προβλημα και να πω τα θετικα που εχω συναντησει οσο το εχω ...

    εχω 1400λ ενυδρειο γυαλινο με 300w θερμανση μεσα σε αποθηκη με μηδαμινη μονωση και χωρις θερμανση και η θερμοκρασια είναι σταθερη!!!
    μεσα σε ένα σπιτι που εχει μονωση και θερμανση τα 400w που λες είναι λογικο να μην αναβουν πολύ ειτε σε ξυλινο,ειτε σε γυαλινο!
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από petrosarowana Δευ 20 Ιαν 2014, 14:25

    θα σας πω και εγω λοιπον τι πιστευω μιας και εχω ψαχτεί πολύ με τα ξυλινα από τοτε που πρωτοηρθαν και εχω παρακολουθησει τη πορεια πολλων κατασκευων ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο!

    αποψη μου είναι πως τα ξυλινα ενυδρεια αξιζει να ασχολιθεις όταν θελεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο πολλων λιτρων που για να γινει γυαλινο χρειαζεσαι από 20αρι τζαμι και πανω!μιλαμε για πολλα λιτρα δηλαδι!οταν θελεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο 500-1000 λιτρων τοτε πας με κλειστα ματια σε γυαλινο!το ξυλο οντως προσφερει καλη θερμομονωση αλλα όταν βαζεις ενα ενυδρειο μεσα στο σπιτι σου που εχει μονωση από το κρυο και θερμανση τοτε ετσι και αλλιως ειτε ξυλινο,ειτε γυαλινο οι κατακαλωσεις είναι αρκετα μικρες!
    από ότι ειχε αναφερει ο Νικος που ειχε ρωτησει για 600λ ενυδρειο τιμες,το ξυλινο εβγαινε πιο ακριβο!
    αποψη μου είναι ότι σε λιγα λιτρα τα υπερ του γυαλινου είναι πολύ περισσοτερα από τα υπερ του ξυλινου!
    rathion76
    rathion76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2013
    Ηλικία : 48
    Τόπος : Π.ΦΑΛΗΡΟ

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από rathion76 Δευ 20 Ιαν 2014, 15:36

    με τιποτα.1400 λιτρα δεν θερμαινονται επαρκως με 300 watt σε σημειο χωρις μονωση-θερμανση.ειδικα με το κρυο θα δουλεύει παρα πολύ για να πιάσει εστω ελαχιστη θερμοκρασία.δουλευω σε εταιρεια χονδρ εμπορίου ξυλείας,γνωρίζω πολυ καλα τι εστι ξυλο κ τι θερμομονωση παρεχει σε σπιτια,πατωματα κλπ.ακομα κ σε σπίτι η διαφορα ειναι μεγάλη.γυαλινο κ ξύλινο ειναι διαφορετικά,δεν αντικαθιστά το ενα το αλλο,υπαρχουν ομως κ τα δύο πλέον κ ο καθενας επιλεγει αναλογα.σιγουρα καλυτερο το ξυλινο για μεγαλύτερες κατασκευες.το θεμα ξεκινησε λαθος,οχι γυαλινο ή ξυλινο , αλλά γιατι γυαλινο κ γιατί ξυλινο.αυτό ειναι σωστο.αν καποιος δεν τα πιστεύει,διαχειριστής,συντονιστής,μέλος ή μαγαζί,δε σημαίνει πως ετσι θα ειναι για όλους.διαφορετικα αποφασίζει κ κρίνει ο κάθε ένας.
    nickst
    nickst
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 471
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2013
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Λαρισα

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από nickst Δευ 20 Ιαν 2014, 23:51

    πετρο μην κοιτας εμενα.οπως ειπα και στο αλλο μου θεμα το γυαλινο το βρηκα σε τιμη κοροιδιας που λεμε να μου το φτιαξουν.σε αλλο μαγαζι που ρωτησα αθηνα αν θελετε λεω και ονομα δεν υπαρχει προβλημα δεν θηγω καποιον για την γυαλα μονο και αν συγκρινω και το ξυλινο η γυαλα μονο με καπακι ειχαν 30 ευρο διαφορα μονο...αρα οχι δεν ειναι μεγαλη διαφορα.εμενα μου το κανουν 250 ευρο εδω λαρισα το 600λιτρο και αλλα 50 φως με λεντ και καπακι αρα τσαμπα πραγμα για ενα ενυδρειο 600λιτρων με 1 εκατοστο τζαμι.
    αρα οχι δεν ειναι πιο ακριβα τα ξυλινα τουλαχιστον εγω που εχω ρωτησει στα πιο γνωστα μαγαζια που ξερουμε και ασχολουνται με το χομπι μας εκτος λαρισης εννοω.
    τωρα στο 600λιτρο θα χρειαστω 2 θερμοστατες σιγουρα για το ξυλινο εναν και θα ηταν για την πλακα που λεμε απλα εχει μια οψη μπροστα μονο.ενταξει αυτα ειναι θεμα γουστων μετα.ασε που ειμαι και δευτερο οροφο και θα μας φυγει η μαγκια να ανεβασουμε το γυαλινο.αν βρω λεφτα σε ξυλινο θα παωκαι ισως το μεγαλωσω λιγο παραπανω τις διαστασεις ωστε να εχω καθαρα τα 600 λιτρα.αλλα αν δεν εχω το χρηματικο ποσο θα παω σε γυαλινο μετα.εξαλλου αν συμβει κατι με το ξυλινο δεν πιστευω ο ανθρωπος που θα το κανει επειδη τον εχω γνωρισει να πει α δεν με νοιαζει δικια σου ευθυνη.που παλι εχω δει κατασκευεες του και εχει κανει μεγαλα ενυδρεια σε σχεση με 500-600 λιτρα.ολα θεμα γουστων ειναι παιδια το ξαναλεω.απλα τα ξυλινα εχουν καποια συν και καποια πλιν οπως και τα γυαλινα. :-)
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογες Ενυδρειου: Ξυλινο η Τζαμι

    Δημοσίευση από petrosarowana Παρ 24 Ιαν 2014, 06:24

    rathion76 έγραψε:με τιποτα.1400 λιτρα δεν θερμαινονται επαρκως με 300 watt σε σημειο χωρις μονωση-θερμανση.ειδικα με το κρυο θα δουλεύει παρα πολύ για να πιάσει εστω ελαχιστη θερμοκρασία.δουλευω σε εταιρεια χονδρ εμπορίου ξυλείας,γνωρίζω πολυ καλα τι εστι ξυλο κ τι θερμομονωση παρεχει σε σπιτια,πατωματα κλπ.ακομα κ σε σπίτι η διαφορα ειναι μεγάλη.γυαλινο κ ξύλινο ειναι διαφορετικά,δεν αντικαθιστά το ενα το αλλο,υπαρχουν ομως κ τα δύο πλέον κ ο καθενας επιλεγει αναλογα.σιγουρα καλυτερο το ξυλινο για μεγαλύτερες κατασκευες.το θεμα ξεκινησε λαθος,οχι γυαλινο ή ξυλινο , αλλά γιατι γυαλινο κ γιατί ξυλινο.αυτό ειναι σωστο.αν καποιος δεν τα πιστεύει,διαχειριστής,συντονιστής,μέλος ή μαγαζί,δε σημαίνει πως ετσι θα ειναι για όλους.διαφορετικα αποφασίζει κ κρίνει ο κάθε ένας.

    εμενα μια χαρα μου λειτουργει με 300W,δεν εχει χρειαστεί παρα ελάχιστες φορες να βαλω δευτερο θερμοστατη!
    Νικο το δικο σου ενυδρειο με ένα θερμοστατη θα είναι υπερκαλημενο!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ 12 Μάης 2024, 04:26