Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING

Πρόσφατα Θέματα

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού από Κολομβία.
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ 14 Σεπ 2016, 01:24 από abyssos

» Προ – παραγγελία θηρευτές
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 05 Μάης 2016, 11:58 από abyssos

» Καλό Πάσχα από την Άβυσσο
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ 27 Απρ 2016, 03:35 από abyssos

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού.
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 11 Φεβ 2016, 02:41 από abyssos

» ΑΒΥΣΣΟΣ Ενυδρεία - Τροπικά Ψάρια Νέες Παραλαβές
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 04 Φεβ 2016, 07:24 από abyssos

» ζητουνται red tail catfish ,giant gourami
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 04 Ιαν 2016, 07:07 από fastboy1969

» “Black Friday” στην Άβυσσο
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 30 Νοε 2015, 01:03 από abyssos

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΗΣ JUWEL
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 11 Σεπ 2015, 01:03 από abyssos

» Άβυσσος Νέα σελίδα - ηλεκτρονικό κατάστημα.
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 23 Ιουλ 2015, 02:49 από abyssos

» Πωλούνται μεγάλα και σπάνια ψάρια
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 14 Ιουλ 2015, 08:31 από fastboy1969

» Κατάστημα Άβυσσος
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 26 Μαρ 2015, 05:28 από abyssos

» Προ-παραγγελία Περού
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ 25 Φεβ 2015, 00:14 από abyssos

» Καλή Χρονιά
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ 31 Δεκ 2014, 06:29 από abyssos

» Fishbay Προ-παραγγελία ψαριών κάθε εβδομάδα !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 30 Δεκ 2014, 01:10 από PredatoryFishBay

» Χαρούμενα Χριστούγεννα
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤετ 24 Δεκ 2014, 01:09 από abyssos

» Fishbay - Διαθεσιμότητα ψαριών-φυτών στο κατάστημα
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 19 Δεκ 2014, 11:13 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Προσφορές !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΔευ 15 Δεκ 2014, 12:24 από PredatoryFishBay

» Νέα κατηγορία στο e-shop μου Ψάρια Θηρευτές
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 09 Δεκ 2014, 10:27 από abyssos

» Fishbay - Προ-παραγγελία ψαριών από Γερμανία 11.2014 !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 02 Δεκ 2014, 07:50 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Παραλαβή ψαριών γλυκού νερού
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΠεμ 20 Νοε 2014, 09:54 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Έκτακτη προ-παραγγελία ψαριών από Ασία !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 10:03 από PredatoryFishBay

» 270 Lt Iwagumi
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 03:49 από nickst

» Νέα προϊόντα - LED φωτιστικά Ledzeal
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 14:04 από abyssos

» 600 λιτρα Rio Essequibo
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 10:02 από nickst

AMF YouTube




+2
Alexandros
petrosarowana
6 απαντήσεις

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 04:18

    Στην ξύλινη λίμνη 2.300 λίτρων , με 3 σαλάχια μέσα αρσενικά.Αναγκαστικά τα χώρισα.
    avatar
    abyssos
    Καταστηματα
    Καταστηματα


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από abyssos Σαβ 05 Οκτ 2013, 04:25

    Θεωρείς κατάλληλο χώρο αυτά τα 2300 λίτρα για 3 ενήλικα motoro?
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 04:45

    Εξαρτάται πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας το κατάλληλο.
    Και ενήλικα , γενικά και αόριστα δεν λέει κάτι , τα συγκεκριμένα είναι 28-29 εκ.
    Θεωρώ ότι τέτοια ψάρια , όπως τα σαλάχια που αναφερόμαστε , δύσκολα μπορεί κάποιος να τους προσφέρει αυτό που πρέπει.
    Είναι ψάρια που κινούνται στο βυθό με μεγάλο μέγεθος και έτσι χρειάζονται τεράστιες , λίμνες , πισίνες.Ούτε 2.000 , ούτε 5.000 , ούτε 10.000 λίτρα δεν είναι κατάλληλα.
    Ποιος μπορεί να ορίσει για τέτοια ζωντανά τι είναι κατάλληλο ? Ο καθένας λέει ότι νομίζει εκείνος.
    Ακόμα και σε πολύ μεγάλες δεξαμενές , τα σαλάχια εξακολουθούν να ανεβαίνουν στο τζάμι , πράγμα που δείχνει , εκτός του ότι πεινάνει , ότι θέλουν και άλλο χώρο να κολυμπήσουν.
    Μπορείς εσύ να ορίσεις πόσα λίτρα είναι κατάλληλα ?
    Μπορούν οι εκτροφείς ? που κρατάνε τα σαλάχια ειδικά στις γέννες σε περιορισμένο χώρο και χωρισμένα ?
    Από τη στιγμή που τα έχουμε σε αιχμαλωσία , τίποτα δεν είναι κατάλληλο.
    Απλά κάνουμε ότι μπορούμε για να τα φιλοξενήσουμε , ζευγαρώσουμε , μεγαλώσουμε , ότι καλύτερο.
    Εγώ θέλω να καταλάβουν οι υπόλοιποι ότι δεν είναι απλό και υπάρχει δεδομένος ανταγωνισμός στα αρσενικά.
    Γιατί δηλαδή όπως λες να είναι μεμονομένα περιστατικά χαρακτήρα και λόγω χώρου και να μην είναι ούτως ή άλλως έτσι τα σαλάχια ανταγωνιστικά , ώστε ώντας σε αιχμαλωσία να εκδηλώνουν ενίοτε τέτοιες συμπεριφορές ? Δεν μπορώ να το καταλάβω.Γιατί ο καθένας να το αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο?
    Και ότι λέω δεν είναι μόνο δικών μου εμπειριών.
    Και δεν θα έλεγα δημόσια κάτι το οποίο δεν έχω ασχοληθεί καιρό και δεν είμαι σίγουρος.
    avatar
    abyssos
    Καταστηματα
    Καταστηματα


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από abyssos Σαβ 05 Οκτ 2013, 05:06

    Όταν ο χώρος που τους δίνεις είναι μικρός υπάρχουν ανωμαλίες στην συμπεριφορά τους, όπως σε όλα τα ψάρια ή ζώα, τα σαλάχια δεν έχουν territorial behavior ώστε να γίνουν κτητικά με το περιβάλλων τους, άρα το περιστατικό σου είναι μεμονωμένο.

    Στα 50+ σαλάχια που έχουν περάσει από τα χέρια μου και τα πάνω από 3000 που είδα στην Ταϊλάνδη δεν είδα κανένα σαλάχι να κινείτε στον χώρο περισσότερο από λίγα λεπτά συνήθως είναι αραχτά ή ψάχνουν για φαγητό.

    Εγώ λοιπόν έχω ένα σαλάχι που κινείτε σχεδόν 24 ώρες το 24ωρο, τι θα πρέπει να βγω να πω? Τα σαλάχια θέλουν τεράστιους χώρους γιατί είναι ασταμάτητοι κολυμβητές!!! είναι απλά μια εξαίρεση, όπως είναι και το αρσενικό σου που δεν γούσταρε το άλλο αρσενικό, όσο θα περναει ο καιρός και ασχολείσαι και με μεγαλύτερα σαλάχια θα βλέπεις και εσύ ότι δεν έχουν επιθετικές τάσεις.

    Μην προτρέχεις να δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές γιατί είναι λίγος ο καιρός που έλεγες

    «από angelos7577 στό Σαβ Feb 16, 2013 12:43 pm
    Απιστευτα πλασματα τα ατιμα,αυτο σκεφτομαι καθε φορα,πλεον μπορει να τα εχουμε στην κατοχη μας πιο ευκολα απο οτι στο παρελθον αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι ειναι μοναδικα ψαρια και ειναι τρομερο να τα βλεπεις να ζουν αρμονικα σε ενυδρειο και να σε περιμενουν να τα ταισεις,απιστευτο!»

    Τα αρσενικά ταλαπωρούν τα θηλυκά όταν θέλουν να ζευγαρώσουν αλλά όποιος παίρνει ζευγάρι για αναπαραγωγή φαντάζομαι θα είναι ενήμερος για κάτι τέτοιο.
    avatar
    abyssos
    Καταστηματα
    Καταστηματα


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από abyssos Σαβ 05 Οκτ 2013, 05:18

    Η συγκεκριμένη αντιπαράθεση έχει να κάνει με το καλό των ψαριών και με τον Άγγελο έχουμε μια πολύ καλή σχέση ώστε να μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις. Άλλωστε μιλάμε για ψάρια που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Χαλάσαμε και το θέμα του Πετράκι, ίσως θα έπρεπε να το κάνουμε ξεχωριστό θέμα.
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Σαβ 05 Οκτ 2013, 05:35

    Aνοίξτε ένα θέμα και συζητήστε το όσο θέλετε
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 06:19

    Συγνώμη Πέτρο που χαλάσαμε το θέμα σου.
    Την άποψή μου θέλησα να πω , που στηρίζεται σε επιχειρήματα για να σας βοηθήσω και βλέπετε τι ακολούθησε...
    Κλασικά εικονογραφημένα.
    Ναι Σταύρο να κάνουμε συζήτηση αλλά όχι και έτσι , με σπόντες και υποννοούμενα,ήμαρτον.
    Ναι είμαι καινούριος στο χώρο , ναι τα περισσότερα ψάρια από εσένα τα έχω πάρει,δεν κρύβομαι από κανέναν.
    Κάνω την προσπάθειά μου και παλεύω να καλύψω χαμένο έδαφος συνεχώς , όσο μπορώ.
    Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τόσο μεγάλα ψάρια όσο εσύ , δεν έχω κάνει ακόμα εισαγωγή , πριν λίγο καιρό ξεκίνησα.
    Παρόλα αυτά μαθαίνω συνεχώς για και από τα σαλάχια , έκανα τη γέννα , βλέπω συμπεριφορές και μιλάω με αρκετό κόσμο , ώστε να μάθω όσο περισσότερα γίνεται.
    Έχεις τη γνώμη σου , εγώ τη δική μου , τελειώνει το θέμα εδώ.
    Δεν θα το συνεχίσω άλλο , είπα ότι ήθελα να πω , τα γραπτά μας υπάρχουν , ο καθένας ας καταλάβει ότι θέλει και ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
    Καλό απόγευμα!
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Σαβ 05 Οκτ 2013, 07:25

    δεν με πειραζει για το θεμα,ισα ισα που μεγαλωνει ο αριθμος των σελιδων lol! 
    αμα θελει ο αντμιν μπορει να κοψει τους διαλογους και να τους μεταφερει σε καινουργιο θεμα ωστε να συνεχιστει εκει η συζητηση.
    Γνωμη μου ειναι πως η συζητηση και η αντιπαραθεση ειναι επικοδομητικη για ολους και στη τελικη δεν μπορουν ολοι να συμφωνουν.
    Αγγελε μπορει απλα να ετυχε και το σαλαχι που εχεις εσυ ειναι προβληματικο,αυτο ομως δεν το κανει ολο το ειδος προβληματικο.Και εγω εχτως απο αυτα τα σαλαχια που εχω,εχω παρακολουθησει και συμπεριφορα των σαλαχιων του Σταυρου και εχω μιλησει με πολλα αλλα ατομα και αναπαραγωγεις απο εξωτερικο.Κανενας δεν εχει αναφερθει σε επθετικοτητα των σαλαχιων.Το δικο μου σαλαχι ηταν για 2 μηνες μεσα στο 10τονο ενυδρειο του Σταυρου,μαζι με μικρα Leopoldi αρσενικα,μαζι με ενα Castexi μεγαλο αρσενικο,ενα pearl αρσενικο και μερικα ακομα motoro αρσενικα και θυληκα!Σε αυτο το διαστημα αν τα σαλαχια ηταν επιθετικα δεν νομιζεις πως θα ειχαν γινει καβγαδες?Μιλαμε για αρκετα ενηλικα αρσενικα στον ιδιο χωρο με ενηλικα θυλικα!Δεν υπηρξε ομως το παραμικρο προβλημα.Αν μαντευω σωστα ποιο αρσενικο σαλαχι εχεις τοτε το συγγεκριμενο ειχε θεματα και επιθετικη συμπεριφορα και στον προηγουμενο κατοχο του.
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 08:22

    Δεν διαβαζετε καλα οσα ειπα,ο καθενας επιλεγει και καταλαβαινει τα δικα του.δεν ειναι μονο το δικο μου περιστατικο,ειναι πολλα,για αυτο το λεω,το βλεπω καιρο να συμβαινει.μην ειστε καθετοι και μην το πηγαινετε εκει που θελετε.δεν μιλησα μονο για ενα σαλαχι.να μην μπαινουμε στη διαδικασια κοντρας,διαφωνιας και εντυπωσεων.ξερω παρα πολυ καλα τι λεω,επαναλαμβανω.δεν εχει νοημα να δειχνει ο ενας στον αλλον ποιος ξερει καλυτερα,δεν ειναι αυτος ο σκοπος.και δεν μιλησα μονο για ενα σαλαχι μου να δαγκωνει.το θεμα ειναι να πληροφορειται καλα ο κοσμος και να μαθαινει εμπειριες κ εντυπωσεις απο αυτους που ασχολουνται περισσοτερο και να παμε παραπερα.
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Σαβ 05 Οκτ 2013, 08:28

    Μα για αυτο ακριβος,για να πληροφορειται καλα ο κοσμος βγηκε ο Σταυρος και ειπε πως δεν τιθεται τετοιο θεμα με τα σαλαχια!Ακριβως για να μην περασει λαθος αποψη και φοβαται ο κοσμος να βαλει τα σαλαχια μαζι οταν δεν υπαρχει τετοιο θεμα!!
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 09:00

    Πέτρο θα δούμε καμιά νέα φωτογραφία από το σαλάχι
    μέσα στο ενυδρειο; Έφαγε πως παει;
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Σαβ 05 Οκτ 2013, 10:34

    Νικολα το ψαρι παει πολυ καλα,τρωει παρα πολυ και κατεψυγμενα αλλα και ξηρα τροφη!!Ειναι συνεχεια φουσκομενο!!Επισης ειναι πολυ δραστηριο και εχει εξικειοθει τελειος με το ενυδρειο και τα αλλα ψαρια!!!φωτο και βιντεο απο δευτερα που θα εχω χρονο!!
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 10:35

    Θα προσπαθήσω να κάνω υπομονήpotamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 1683483552 
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Σαβ 05 Οκτ 2013, 11:52

    petrosarowana έγραψε:

    Γνωμη μου ειναι πως η συζητηση και η αντιπαραθεση ειναι επικοδομητικη για ολους και στη τελικη δεν μπορουν ολοι να συμφωνουν.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 135049056  potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 135049056
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Κυρ 06 Οκτ 2013, 01:39

    Ο σκοπός ενός φόρουμ ειναι να ανταλλάσσονται αποψεις με την συζήτηση
    ακόμα κι αν δεν συμφωνούν ολοι. Αυτό δεν σημαίνει όμως σε καμία περίπτωση ότι
    θα πρεπει να προσβάλουμε τους αλλους. Δεν κάνουμε κουβέντα για να αναδείξουμε
    τον καλύτερο,τον εμπειρότερου  η τον εξυπνότερο αλλά για να δούμε μέσα από
    την εμπειρία του καθενός  τι μπορει να κάνουμε λάθος η σωστό,ώστε να πράξουμε ανάλογα.

    Δεν θελω σε καμία περίπτωση να υποπέσουμε σε λάθη του παρελθόντος,λάθη
    που οι παλιότεροι γνωρίζουν πολυ καλά.....
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Κυρ 06 Οκτ 2013, 05:44

    Δεν διαφωνω μαζι σου Νικο!!!Οντως σε μια συζητηση δεν πρεπει να υπαρχουν προσβολες οσο το δυνατον!!!Παντως μεχρι τωρα αυτη εδω η συζητηση ειναι μεσα σε σωστα πλαισια πιστευω!!
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Κυρ 06 Οκτ 2013, 09:19

    Δυστυχώς όχι , δεν γίνεται στα σωστά πλαίσια , προφανώς έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνει αυτό , ελπίζοντας πως θα γίνει.Εγώ , από τη στιγμή που παρατήρησα κάτι και το γνωρίζω πάρα πολύ καλά , το λέω , έτσι ώστε να είναι ο κόσμος προετοιμασμένος σε περίπτωση που τύχει τέτοιο περιστατικό.Δεν προσπαθώ να φοβίσω τον κόσμο ώστε να μην τα βάζει μαζί.Ανέφερα αναλυτικά τι μπορεί να γίνει και κάτω από ποιες συνθήκες.
    Από την πλευρά μου δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω σε κάποιον σαλάχια χωρίς να του το έχω πει πρώτα και στην πορεία αν γίνει κάτι τέτοιο να του απαντήσω ότι έτυχε λόγω χαρακτήρα και περιορισμένου χώρου,το θεωρώ λάθος,από τη στιγμή που το ξέρω ότι συμβαίνει.
    Και πήρα την πρωτοβουλία να το αναφέρω στο θέμα σου , γιατί έδειξες στον κόσμο αρσενικά σαλάχια μαζί με αρκετή διαφορά μεγέθους και ξέρουμε πολύ καλά πόσο κοστίζουν και με πόσο κόπο τα παίρνει κάποιος.
    Δεν υπάρχει νόημα διαφωνίας , εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να πει τη γνώμη του και να το αναφέρει όχι όμως να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλον , τελείως άσκοπο.
    Ίσως παρασύρθηκα και εγώ και το συνέχισα περισσότερο , παρακαλώ όλους μας , από εδώ και πέρα , να έχουμε μεν το δικαίωμα να εκφράζουμε τη γνώμη μας , αλλά χωρίς κόντρες , υπονοούμενα και οτιδήποτε άλλο.Η πορεία θα δείξει για όλους μας.
    Εσύ Πέτρο όπως λες ξέρεις να μην συμβαίνει , όπως είπε και ο Σταύρος , αφήστε με εμένα να πιστεύω ότι συμβαίνει , ο καθένας έχει το σκεπτικό του και τα επιχειρήματά του.
    Καλύτερα να τελειώσει το θέμα εδώ και να βλέπουμε με ενδιαφέρον την πορεία του νέου σου σαλαχιού.
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Κυρ 06 Οκτ 2013, 12:37

    Δεν προσπαθουμε να πεισουμε εσενα Αγγελε να δεχτεις την αποψη μας!Απλα οπως ειπες εδω διαβαζουν και ατομα που δεν εχουν σαλαχια και θελουν να παθουν μερικα πραγματα για αυτο το ειδος!Αυτα τα ατομα λοιπον εμενα με νοιαζει να διαβαζουν σωστες πληροφοριες για αυτα τα πλασματα!Για μενα ειναι μεγαλο πραγμα που ηρθε στο θεμα μου και εγραψε ο Σταυρος και μοιραστηκε μαζι μας μερικες απο τις τεραστιες γνωσεις και εμπειρια που εχει!!Τεσπα ας τελειωσει το θεμα εδω θα ειναι καλητερα!!
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Κυρ 06 Οκτ 2013, 13:03

    Ναι δεν έχει νόημα να συνεχιστεί άλλο , υπάρχει ξεκάθαρη κόντρα , διαφωνία , υποστήριξη και ανταγωνισμός.Κάνει μπαμ και πιστεύω το κατάλαβαν και οι περισσότεροι και τους κουράσαμε πολύ ήδη.
    Εκτός από το χόμπυ , πλέον υπάρχει και επαγγελματική δραστηριότητα στη μέση και θα παρακαλέσω τουλάχιστον από εδώ και πέρα να προσέχουμε πάρα πολύ τι γράφουμε ο ένας για τον άλλον.
    Και καλό θα είναι από εδώ και πέρα να μην γράφουμε ο ένας σε θέματα του άλλου , όπως επίσης και να μην αναφερόμαστε ο ένας στον άλλον , ούτε με σπόντες , ούτε με τίποτα.
    Ευχαριστώ .
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Κυρ 06 Οκτ 2013, 13:33

    Αν εχεις καποιο προβλημα μπορεις απλα να μην γραφεις σε θεματα μου!!!Το υπολοιπα δεν τα καταλαβαινω και δεν πιστευω πως κωλανε καπου!!!Προφανος προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις!Σε παρακαλω λοιπον επειδη εγω απλα θελω να δειξω στο κοσμο τη δουλεια μου ηρεμα και ωραια χωρις καβγαδες και να χαλιεμαι και εγω σε παρακαλω η το σεβεσαι η μη γραφεις στα δικα μου θεματα!!!
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Κυρ 06 Οκτ 2013, 13:48

    Μην το κανετε προσωπικο το θεμα βρε παιδια,ας κρατησουμε το θεματακι καθαρο
    Εχουμε ενα πολυ ωραιο ψαρι εδω,ας το θαυμασουμε και ας παρακολουθησουμε την εξελιξη του
    Ειρηνη ημιν
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Κυρ 06 Οκτ 2013, 14:05

    Υπάρχουν τα γραπτά μας , ας κρίνει όποιος τα διαβάσει , τι συμβαίνει , είπα κάτι πριν , δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο και είναι πραγματικά η τελευταία φορά που θα ασχοληθώ ξανά.
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Τετ 09 Οκτ 2013, 01:09

    Ενα βιντεακι που τραβηξα εχτες απο το ψαρι!!Πραγματικα ειναι κουκλι το ατιμο!!

    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Τετ 09 Οκτ 2013, 01:14

    Με πριζοσατε καλα με τα σαλαχια σας
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από thanasis76 Τετ 09 Οκτ 2013, 01:24

    Alesadro έγραψε:Με πριζοσατε καλα με τα σαλαχια σας
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 2184417168 potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 2184417168 potamotrygon leopoldi επιτελους!!! - Σελίδα 2 2184417168 

    και ποιον δεν πριζονουν αυτα τα ζωντανα....lol! lol! 

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ 13 Μάης 2024, 12:19