Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Καλώς ήρθατε στο Aqua Monsterfish
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ AQUA MONSTERFISH
AGGRESSIVE FISH KEEPING

Πρόσφατα Θέματα

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού από Κολομβία.
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤετ 14 Σεπ 2016, 01:24 από abyssos

» Προ – παραγγελία θηρευτές
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠεμ 05 Μάης 2016, 11:58 από abyssos

» Καλό Πάσχα από την Άβυσσο
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤετ 27 Απρ 2016, 03:35 από abyssos

» Προπαραγγελία Τροπικά ψάρια γλυκού νερού.
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠεμ 11 Φεβ 2016, 02:41 από abyssos

» ΑΒΥΣΣΟΣ Ενυδρεία - Τροπικά Ψάρια Νέες Παραλαβές
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠεμ 04 Φεβ 2016, 07:24 από abyssos

» ζητουνται red tail catfish ,giant gourami
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΔευ 04 Ιαν 2016, 07:07 από fastboy1969

» “Black Friday” στην Άβυσσο
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΔευ 30 Νοε 2015, 01:03 από abyssos

» ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΗΣ JUWEL
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠαρ 11 Σεπ 2015, 01:03 από abyssos

» Άβυσσος Νέα σελίδα - ηλεκτρονικό κατάστημα.
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠεμ 23 Ιουλ 2015, 02:49 από abyssos

» Πωλούνται μεγάλα και σπάνια ψάρια
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤρι 14 Ιουλ 2015, 08:31 από fastboy1969

» Κατάστημα Άβυσσος
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠεμ 26 Μαρ 2015, 05:28 από abyssos

» Προ-παραγγελία Περού
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤετ 25 Φεβ 2015, 00:14 από abyssos

» Καλή Χρονιά
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤετ 31 Δεκ 2014, 06:29 από abyssos

» Fishbay Προ-παραγγελία ψαριών κάθε εβδομάδα !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤρι 30 Δεκ 2014, 01:10 από PredatoryFishBay

» Χαρούμενα Χριστούγεννα
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤετ 24 Δεκ 2014, 01:09 από abyssos

» Fishbay - Διαθεσιμότητα ψαριών-φυτών στο κατάστημα
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠαρ 19 Δεκ 2014, 11:13 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Προσφορές !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΔευ 15 Δεκ 2014, 12:24 από PredatoryFishBay

» Νέα κατηγορία στο e-shop μου Ψάρια Θηρευτές
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤρι 09 Δεκ 2014, 10:27 από abyssos

» Fishbay - Προ-παραγγελία ψαριών από Γερμανία 11.2014 !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤρι 02 Δεκ 2014, 07:50 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Παραλαβή ψαριών γλυκού νερού
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΠεμ 20 Νοε 2014, 09:54 από PredatoryFishBay

» Fishbay - Έκτακτη προ-παραγγελία ψαριών από Ασία !
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 10:03 από PredatoryFishBay

» 270 Lt Iwagumi
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΤρι 18 Νοε 2014, 03:49 από nickst

» Νέα προϊόντα - LED φωτιστικά Ledzeal
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 14:04 από abyssos

» 600 λιτρα Rio Essequibo
potamotrygon leopoldi επιτελους!!! EmptyΚυρ 16 Νοε 2014, 10:02 από nickst

AMF YouTube




+2
Alexandros
petrosarowana
6 απαντήσεις

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Τρι 01 Οκτ 2013, 13:03

    Επιτελους καταφερα να αποκτησω ενα πανεμορφο αρσενικο potamotrygon leopoldi!Πολλα πολλα πολλα ευχριστω στο κυριο Σταυρο Τσιπα (Αβυσσος) για αυτο το πανεμορφο σαλαχι!!Δυστηχως ειναι δυσκολη εποχη και τα οικονομικα που δεν μου επετρεψαν να παρω και ενα θυλικο αλλα θα ερθει και αυτο σιγα σιγα!!Ειναι γυρο στα 20 εκ και απο την πρωτη στιγμη που μπηκε στο ενυδρειο!!!οριστε μερικες φωτο:


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 20131001_182154_zps29686d8b
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 20131001_182149_zps8bf3853d
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 20131001_182130_zps2761a141potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 20131001_182448_zpsa89a50cf
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 20131001_182504_zpsd3e523cbpotamotrygon leopoldi επιτελους!!! 20131001_182456_zps8303c0c5
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Τρι 01 Οκτ 2013, 13:16

    Μπραβο ρε φιλαρακι χαιρομαι που χαιρεσαι Smile 
    Σιγουρα ξερεις τι να κανεις με αυτο το ψαρι
    Να το κανεις μεγαλο και τρανο


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Ufjb


    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Τρι 01 Οκτ 2013, 13:17

    Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 

    ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 352650195 
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τρι 01 Οκτ 2013, 13:43

    Καλορίζικο , πολύ όμορφο , το νου σου όμως γιατί βλέπω έχεις και άλλα αρσενικά μέσα στο ενυδρείο και είναι και αρκετά μεγαλύτερα.Στάνταρ θα το πειράξουν.Όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνουν τα σαλάχια τα αρσενικά είναι πολύ δύσκολο να κρατιούνται μαζί.Είναι βέβαια και στο ψάρι.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 552826528 
    thanasis76
    thanasis76
    Μελος
    Μελος


    Αριθμός μηνυμάτων : 195
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από thanasis76 Τρι 01 Οκτ 2013, 20:19

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 2184417168 potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 2184417168 potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 2184417168 μπραβο ρε πετρο. πολυ ομορφο σαλαχι και μεγαλωνοντας θα ομορφηνει κι αλλο!!!! μπραβο και στον Σταυρο απο την Αβυσσο για τα πολυ ομορφα ψαρια που φερνει!!!...
    cheers cheers 
    το παλευω κι εγω.... ειμαι πισω σου....lol! lol! 
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τρι 01 Οκτ 2013, 22:12

    Καλός τα δέχτηκες Πέτρο.
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Τετ 02 Οκτ 2013, 00:31

    angelos7577 έγραψε:Καλορίζικο , πολύ όμορφο , το νου σου όμως γιατί βλέπω έχεις και άλλα αρσενικά μέσα στο ενυδρείο και είναι και αρκετά μεγαλύτερα.Στάνταρ θα το πειράξουν.Όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνουν τα σαλάχια τα αρσενικά είναι πολύ δύσκολο να κρατιούνται μαζί.Είναι βέβαια και στο ψάρι.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 552826528 
    Πως τα ξεχωριζεις απο την φωτογραφια?
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τετ 02 Οκτ 2013, 00:43

    Και άλλα αρσενικά έγραψα ? Και άλλο αρσενικό εννοούσα , λάθος διατύπωση , το οποίο και φαίνεται από τα claspers .Πάντα θέλει μεγάλη προσοχή στην συγκατοίκηση αρσενικών σαλαχιών , ειδικά εφόσον έχουν μεγαλώσει κάπως .
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Τετ 02 Οκτ 2013, 00:55

    angelos7577 έγραψε: το οποίο και φαίνεται από τα claspers .
    Φιλε σορρυ που σε κουραζω αλλα δεν εχω ιδεα, πως θα το ξεχωρισω εγω που ειμαι αρχαριος?
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τετ 02 Οκτ 2013, 01:05

    Εννοείται πως δεν με κουράζεις , τα αρσενικά φαίνονται αμέσως , ακόμα και μόλις γεννηθούν , έχουν κάτω από την ουρά , στη βάση της , τα λεγόμενα claspers , που είναι ουσιαστικά τα γεννητικά τους όργανα.Κατά το ζευγάρωμα ο αρσενικός βάζει ένα από αυτά στη θηλυκιά .
    Για να καταλάβεις καλύτερα δες τις φωτογραφίες παρακάτω .
    Τα έχουν και οι καρχαρίες που είναι συγγενείς με τα σαλάχια.
    Στο αρσενικό motoro του Πέτρου φαίνονται ξεκάθαρα αν προσέξεις τα claspers .

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Claspers_zps3e50ebb9

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 163_zps4d6e377c

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 552826528 
    Alexandros
    Alexandros
    1000+post
    1000+post


    Αριθμός μηνυμάτων : 1888
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2013
    Ηλικία : 50
    Τόπος : Λαμια

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από Alexandros Τετ 02 Οκτ 2013, 01:09

    Πολυ κατατοπιστικη εξηγηση, σ ευχαριστω
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τετ 02 Οκτ 2013, 01:17

    Τί έγινε Αλέξανδρε ενδιαφέρεσαι για σαλάχι ;
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τετ 02 Οκτ 2013, 01:20

    Γνώμη μου , καλό είναι τέτοιες πληροφορίες να υπάρχουν στις αντίστοιχες κατηγορίες και να μην "χαλάμε" το θέμα παρουσίασης ενός τόσο ιδιαίτερου ψαριού , αλλά να επικεντρωνόμαστε στην παρουσίαση και την πορεία του .potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 3427616013 
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Τετ 02 Οκτ 2013, 05:54

    Αυτές οι πληροφορίες αναφέρονται στο προφίλ του
    motoro. Κάποια στιγμη θα γίνει κάτι ποιο αναλυτικό.
    Πως πάει το σαλάχι Πέτρο;πως το βλέπεις τώρα που
    σίγουρα εχει ηρεμήσει λίγο;
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Πεμ 03 Οκτ 2013, 11:06

    φιλε ειναι φανταστικο,απλα πανεμορφο!!κινητικο,τρωει τα παντα και με πολυ ορεξη και τελειος εξηκειομενο με τους ανθρωπους!!μολις με δει τρεχει αμεσως στο μπρωστινο τζαμι και περιμενει φαι!!τωρα οσο για το αλλο αρσενικο δεν νομιζω να το πειραξει μιας και πιο παλια ειχα και αλλο αρσενικο μεσα και μαλιστα οριμο και δεν ειχα τσακωμους!!!
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Πεμ 03 Οκτ 2013, 11:22

    Μπράβο , εγώ στο είπα να έχεις το νου σου κυρίως γιατί είναι μικρότερο.Το ότι δεν πείραξε άλλο σαλάχι δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν θα πειράξει αυτό , μακάρι να μην.
    Εγώ όσο είχα τα αρσενικά μαζί , ένα μικρότερο δεν το πείραζαν καθόλου, ένα άλλο του άλλαξαν τα φώτα , όπως επίσης και σε ένα μεγαλύτερο αρσενικό.
    Οπότε ξέρω αυτή τη στιγμή τους συνδυασμούς όπου μέχρι τώρα το ένα δεν πειράζει το άλλο.
    Και όσο τα σαλάχια μεγαλώνουν , κανονικά τα αρσενικά είναι πολύ δύσκολο να κρατιούνται μαζί , θα υπάρξει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός και θα πάει το δάγκωμα σύννεφο , σε αντίθεση με τα θηλυκά όπου μπορούν άφοβα να κρατιούνται μαζί.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 552826528 



    avatar
    abyssos
    Καταστηματα
    Καταστηματα


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από abyssos Παρ 04 Οκτ 2013, 09:10

    angelos7577 έγραψε:Καλορίζικο , πολύ όμορφο , το νου σου όμως γιατί βλέπω έχεις και άλλα αρσενικά μέσα στο ενυδρείο και είναι και αρκετά μεγαλύτερα.Στάνταρ θα το πειράξουν.Όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνουν τα σαλάχια τα αρσενικά είναι πολύ δύσκολο να κρατιούνται μαζί.Είναι βέβαια και στο ψάρι.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 552826528 

    θα ήθελα να πω πάνω σε αυτό το θέμα ότι όσα αρσενικά σαλάχια έχω κρατήσει μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα επιθετικότητας, πολλά είδη και πολλά αρσενικά μαζί από 15εκ έως 40εκ.
    Υπήρχαν πάντα και οι κατάλληλοι χώροι βεβαια.
    Πιστεύω ότι η περίπτωση που περιγράφετε παραπάνω είναι μεμονωμένο περιστατικό κακού χαρακτήρα ή έχει να κάνει με περιορισμό στον χώρο τους.
    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Παρ 04 Οκτ 2013, 09:20

    και εγω το ιδιο πιστευω!!βεβαια οπως πολυ σωστα ειπες μετραει και ο χωρος αλλα γενικα τα σαλαχια δεν ειναι επιθετικα μεταξι τους!!βλεπω σε διαφορες φαρμες αναπαραγωγης να κρατανε πολλα αρσενικα σαλαχια μαζι χωρις να εχουν προβληματα,
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Παρ 04 Οκτ 2013, 11:02

    Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και να έχει τις δικές του εμπειρίες.Εγώ εντελώς καλοπροαίρετα , θέλησα να μοιραστώ την άποψή μου που στηρίζεται τόσο από δικές μου εμπειρίες , όσο και αρκετών άλλων , επαγγελματιών και μη , για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη ώστε να ξέρουν όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τέτοια ψάρια πως έχουν τα πράγματα και τι κίνδυνοι υπάρχουν.
    Ειδικά για τέτοια ψάρια , πολύ απαιτητικά , που μεγαλώνουν πολύ , από τη στιγμή που δεν είναι στη φύση τους και είναι σε ενυδρείο , λίμνη , πισίνα , όσο μεγάλη και να είναι , ο ανταγωνισμός είναι αναπόφευκτος.
    Παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του ψαριού , οι συγκάτοικοι , το τάισμα , το πότε προστίθεται κάθε ψάρι και τι ήδη υπάρχει μέσα , σίγουρα ο χώρος , ρυθμός ταϊσματος , συνθήκες νερού , είναι πολλά.
    Η ουσία είναι μία , κυρίως τα αρσενικά σαλάχια είναι ευρέως αποδεδειγμένα ότι είναι πολύ ανταγωνιστικά μεταξύ τους και πρέπει να λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα , σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.
    Το θέμα δεν είναι ποιος ξέρει περισσότερα ή λιγότερα ή ότι ο ένας το έχει δει έτσι , ο άλλος αλλιώς , το θέμα είναι ότι όταν μιλάμε για τόσο ιδιαίτερα ψάρια να πληροφορούμε σωστά τον κόσμο ώστε να είναι κατατοπισμένος όσο καλύτερα γίνεται να να γνωρίζει εξαρχής τι πρόκειται να αντιμετωπίσει φιλοξενώντας τόσο μοναδικό πλάσματα.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 977967509 



    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Παρ 04 Οκτ 2013, 11:09

    Είναι γεγονός οτι στα περισσότερα ψάρια
    τα αρσενικά ειναι ανταγωνιστικα και
    πολλες φορές επιθετικά.Σιγουρα στα
    μεγάλα ψάρια εχει σημασία και ο χαρακτήρας,
    αφού το κάθε ένα εχει την δική του προσωπικοτητα....
    avatar
    abyssos
    Καταστηματα
    Καταστηματα


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από abyssos Παρ 04 Οκτ 2013, 23:54

    angelos7577 έγραψε:Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και να έχει τις δικές του εμπειρίες.Εγώ εντελώς καλοπροαίρετα , θέλησα να μοιραστώ την άποψή μου που στηρίζεται τόσο από δικές μου εμπειρίες , όσο και αρκετών άλλων , επαγγελματιών και μη , για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη ώστε να ξέρουν όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τέτοια ψάρια πως έχουν τα πράγματα και τι κίνδυνοι υπάρχουν.
    Ειδικά για τέτοια ψάρια , πολύ απαιτητικά , που μεγαλώνουν πολύ , από τη στιγμή που δεν είναι στη φύση τους και είναι σε ενυδρείο , λίμνη , πισίνα , όσο μεγάλη και να είναι , ο ανταγωνισμός είναι αναπόφευκτος.
    Παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του ψαριού , οι συγκάτοικοι , το τάισμα , το πότε προστίθεται κάθε ψάρι και τι ήδη υπάρχει μέσα , σίγουρα ο χώρος , ρυθμός ταϊσματος , συνθήκες νερού , είναι πολλά.
    Η ουσία είναι μία , κυρίως τα αρσενικά σαλάχια είναι ευρέως αποδεδειγμένα ότι είναι πολύ ανταγωνιστικά μεταξύ τους και πρέπει να λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα , σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.
    Το θέμα δεν είναι ποιος ξέρει περισσότερα ή λιγότερα ή ότι ο ένας το έχει δει έτσι , ο άλλος αλλιώς , το θέμα είναι ότι όταν μιλάμε για τόσο ιδιαίτερα ψάρια να πληροφορούμε σωστά τον κόσμο ώστε να είναι κατατοπισμένος όσο καλύτερα γίνεται να να γνωρίζει εξαρχής τι πρόκειται να αντιμετωπίσει φιλοξενώντας τόσο μοναδικό πλάσματα.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 977967509 



    Στο ταξίδι που έκανα στην Ταϊλάνδη το καλοκαίρι, επισκέφτηκα συνολικά 7 φάρμες είδα δεκάδες σαλάχια να συνυπάρχουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ακόμα και σε πολύ περιορισμένους χώρους, πολλές φορές μικρότερους από αυτό που θα περίμενε κανείς. Μιλώντας μαζί τους κανείς δεν αναφέρθηκε σε επιθετικότητα μεταξύ τους.
    Όπως είπα πιο πριν είναι μεμονωμένο περιστατικό πιθανών λόγο χαρακτήρα ή περιορισμένου χώρου.
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 01:07

    Χαίρομαι που γίνεται συζήτηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα , παρακινήθηκα βλέποντας να βάζει ο Πέτρος το νέο μικρότερο αρσενικό σαλάχι , μαζί με μεγαλύτερο αρσενικό και σκέφτηκα ότι είναι ευκαιρία να ειπωθούν 2 πράγματα παραπάνω.
    Ο καθένας το αντιλαμβάνεται όπως πιστεύει , εγώ βάσει των συζητήσεων και εμπειριών μου , ο Σταύρος το ίδιο , πλέον είναι στην ευχέρεια των υπολοίπων να ξέρουν πως θα κινηθούν και τι να περιμένουν , αποφασίζοντας να ασχοληθούν με τέτοια ψάρια.
    Η αλήθεια είναι ότι συνεχώς μαθαίνουμε πράγματα για τα σαλάχια , τόσο επαγγελματίες , όσο και χομπίστες , είναι πολύ ιδιαίτερα πλάσματα και βρίσκονται σχετικά μικρό χρονικό διάστημα τόσο πολύ στην αγορά γενικότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα , για αυτό και παρατηρούνται αρκετές όψεις του νομίσματος σε οτιδήποτε σχετικά με αυτά.
    Σταδιακά όμως διαμορφώνονται τελικές απόψεις.
    Αξίζει απίστευτα να ασχοληθεί κάποιος με τέτοια πλάσματα , αρκεί να δώσει το απαραίτητο ενδιαφέρον , προσήλωση και σεβασμό.
    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! 552826528 





    petrosarowana
    petrosarowana
    Global Moderator
    Global Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από petrosarowana Σαβ 05 Οκτ 2013, 01:19

    τα σαλαχια ειναι οντως μοναδικα και υπεροχα πλασματα!!Κατα τη δικη μου αποψη ειναι και φιλησυχα ψαρια!Τα δικα μου σαλαχια δεν εχουν δειξει ποτε επιθετικοτητα μεταξι τους αλλα ουτε και σε αλλα σαλαχια που εχω φιλοξενησει στον ιδιο χωρο!θα δειξει η πορεια πως θα πανε!!
    avatar
    ????????
    Επισκέπτης


    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από ???????? Σαβ 05 Οκτ 2013, 02:17

    Χαίρομαι , μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να συμβιώσουν αρμονικά , εντελώς καλοπροαίρετα ήθελα να σας πω κάποια πράγματα παραπάνω που έχω δει , βιώσει και μάθει.
    Όπως λες δεν είναι επιθετικά ψάρια , έχουν όμως έντονες ανταγωνιστικές διαθέσεις , κυρίως τα αρσενικά , έχει όμως παρατηρηθεί και σε θηλυκά , αν και αυτά αντιδρούν έτσι από άμυνα περισσότερο.
    Ο ανταγωνισμός ξεκινάει με το να περνάει το ένα πάνω από το άλλο , αυτό είναι ευρέως γνωστό.
    Μετά ξεκινούν τα δαγκώματα , φτάνοντας στο αίσχατο και πιο σπάνιο σημείο του χτυπήματος με το κεντρί. Όλα αυτά έχουν συμβεί και σε χομπίστες και σε εκτροφείς που έχω μιλήσει,δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
    Πρόσφατα φίλος από το εξωτερικό βίωσε κάτι αντίστοιχο αν και του το έλεγα από την αρχή,δεν του είχε πει τίποτα αυτός που του τα πούλησε και δεν με πίστευε.Είχε ζευγάρι μικρό από υβρίδια και μετά από λίγο καιρό έβαλε λίγο μικρότερο ζευγάρι motoro.
    Αποτέλεσμα ? Το αρσενικό υβρίδιο άλλαξε τα φώτα σε όλα τα υπόλοιπα και παραλίγο να χάσει τα δύο!Και του το έλεγα καιρό πριν τα πάρει... και έμαθε με τον δύσκολο τρόπο.Για αυτό τα λέω , τα παραδείγματα είναι ολοένα και περισσότερα.
    Ο χώρος που τα κρατάνε και οι επαγγελματίες , αλλά κυρίως οι χομπίστες είναι περιορισμένος για τη δυναμική και το μέγεθός τους και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
    Αυτό δεν είναι βέβαια αποτρεπτικός παράγοντας για να τα έχουμε , ούτε και τα ισοπεδώνω όλα , είναι απαραίτητη όμως σωστή αντιμετώπιση και ο σεβασμός απέναντί τους.
    Όντως θα δείξει η πορεία , το κύριο μέλημά μου όμως είναι να γνωρίζουν όλοι τους κινδύνους και να είναι προετοιμασμένοι.
    Εύχομαι να το χαρείς στο μάξιμουμ και να το καμαρώσεις θηρίο !


    avatar
    abyssos
    Καταστηματα
    Καταστηματα


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2013

    potamotrygon leopoldi επιτελους!!! Empty Απ: potamotrygon leopoldi επιτελους!!!

    Δημοσίευση από abyssos Σαβ 05 Οκτ 2013, 03:50

    Σε τι χώρο είχες τα σαλάχια που δαγκωναν το ένα το άλλο??

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ 13 Μάης 2024, 10:22